Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POŽÁR LESA: Univerzální pachatel

diskuse (45)
Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

Obzvláště zajímavé jsou v poslední době některé návrhy, jak těmto projevům zamezit a jakým způsobem je můžeme zvrátit. Asi nikomu nemohla uniknout činnost klimaaktivistického sdružení Poslední generace (Letzte Generation) působícího v Německu a Rakousku.

Za svoji krátkou existenci už si dokázalo vydobýt slušné renomé především svým blokováním silnic a ničením kulturních památek. Hlavní ideolog Poslední generace, německý ekonom Helge Peukert, přišel na blogu OXI s naprosto originálním plánem, jak zachránit Zemi před zkázou. Některé návrhy jsou opravdu zajímavé.

Geniální plán zničení ekonomiky
Plán počítá se snížením emisí skleníkových plynů v Evropské unii na čistou nulu do roku 2035. Co by obnášelo naplnění tohoto plánu? Životy nás všech by se změnily od základů. S mnoha věcmi, na které jsme nyní zvyklí, bychom se zřejmě museli rozloučit.

Vezměme si třeba obyčejné rozdělávání ohně, jehož objev představoval kdysi v dávných prehistorických dobách zlomový bod v technologickém rozvoji a posunul lidstvo mílovými kroky směrem kupředu.

Pokud bychom měli přispět k naplnění cíle zeleného ekonoma, nastal by pro lidi konec jakéhokoli rozdělávání ohňů, grilování, spalování plodin a zahradního odpadu. Opravdovou výzvou je také omezení množství odpadu z domácností na 10 %, což samozřejmě fakticky předpokládá i konec veškeré spotřeby čehokoli.

Obrovské změny by nastaly i v dopravě
Realizaci cílů Peukertova plánu by velice krutě pocítili úplně všichni řidiči, protože by byly demontovány silnice a dálnice. Zřejmě proto nebude jiná možnost, než jezdit po prašných cestách bez pevného povrchu.

Nemáme tady však jen dopravu po souši, ale i vodu a vzduch. Často a rádi cestujete letadlem nebo lodí? Taky chyba. Na obojí můžete hodně rychle zapomenout. Mezi požadavky najdeme zákaz výletních lodí a vedle toho i nízkonákladových leteckých společností a vůbec omezení letecké dopravy spojené se zavřením většiny letišť.

Omezení průmyslu
Mnohá průmyslová a výrobní odvětví mají být z velké části omezena také. Jmenovitě je zmíněný automobilový průmysl, chemický průmysl, fosilní paliva, těžba dřeva, hnojiva, kovy a třeba také finanční sektor.

Utrum by dostala i prakticky veškerá nová stavební činnost, s výjimkou nutných nových staveb a domů s nulovými emisemi. Z velké části bychom se tedy vrátili do časů před průmyslovou revolucí.

Proměnou od základů by prošlo i naše stravování, zvláště pokud máte rádi a jíte maso. Součástí záchranného plánu je i zákaz konzumace masa a uzenářských výrobků, případně pouze příděly na „nízké, maximální kvóty na hlavu.“

Daň z dýchání
Hlavním zdroje příjmů státu mají představovat daň z emisí oxidu uhličitého ve výši pěti procent ročního příjmu na každou tunu CO2 nad spotřebu dvou tun oxidu uhličitého na osobu. Nejspíše to bude znamenat i zavedení daně pro každého člověka za to, že vůbec dýchá. Zato bychom ale neplatili žádné DPH a pracovní doba by měla být omezena na maximálně 25 hodin týdně. A to se opravdu vyplatí za situace, kdy ekonomika přestane fungovat.

Kdyžto to tedy celé shrneme, jedná se o opravdu originální a geniální plán totální destrukce celého hospodářství. Jeho autor by měl za svůj velmi neotřelý přístup aspirovat na Nobelovu cenu za ekonomii, protože tak dokonale promyšlený návrh cíleného zničení hospodářství a zchudnutí obyvatel jsme tu opravdu ještě neměli.

Na samotný závěr bych se rád vrátil k onomu požáru v Českém Švýcarsku, kterým článek začínal. Zvláště daň z emisí oxidu uhličitého má své opodstatnění. Známá aktivistka Michaela Pixová to řekla přesně, když na Twitteru v reakci na dopadení pachatele požáru tvrdila, že není možné házet antropogenní klimatickou změnu na jednoho člověka se zapalovačem.

Vinu nesou úplně všichni lidé
Nemělo by zůstat jen u placení daně z emisí CO2 či (ne)dobrovolného zchudnutí. Všichni lidé by (nejen v Česku) měli coby viníci klimatické změny jít do vězení stejně jako samotný člověk, který má na svědomí onen inkriminovaný požár. Věřím, že všichni aktivisté půjdou příkladem a další lidé je budou následovat.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Miloš Balabán
15. 7. 2024

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb přineslo překvapení. Zvítězil v nich levicový blok...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta,...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz