23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


GLOSA: Sucho s povodní

25.6.2020

Z jedné velké vody rychlé závěry nedělejme

Zkuste si malý test. Kdy naposledy byly u nás povodně, které obsadily titulní strany celostátních novin? Tady musíte přemýšlet, ale dospějete k červnu 2013. Jdete-li například po zámeckém parku ve Veltrusech u Vltavy, na některých stavbách spatříte stopy tehdejší hladiny vody.

Otázka číslo 2. Kdy začala epizoda sucha někdy označovaná za největší sucho za posledních 500 let? Tady se odpověď hledá snadněji, neboť jde o frekventované téma. Sucho začalo v roce 2014 a nejvýrazněji se projevilo v letech 2015 a 2018. Tehdy se dala bez problémů brodit Sázava.

Otázka číslo 3. Neukončí nynější povodně šestileté období sucha? Má smysl strašit suchem, když týdny pršelo a toky se rozvodnily? Zde je odpověď složitější. Po pár týdnech deště a jednom povodňovém víkendu se nedají dělat definitivní závěry. Lze říci, že je odvrácena hrozba pro letošní úrodu. Ale nelze jasně říci, že šestiletá epizoda sucha skončila.

Možná to snáze pochopí mladší, nepamatující život bez povodní. Kdežto senioři, kteří zažili století „povodňového sucha“ (1890–1997), si hůře představí střídání sucha a povodně coby dvou stran téže mince. Tedy mince neblahého vztahu ke krajině a neschopnosti udržet v ní vodu. Uvidíme, až se téma sucho dostane opět na pořad jednání vlády či parlamentu.

Ještě je brzy na to, aby nynější povodně bilancovali hydrometeorologové. Ale cosi se dozvíte i z debat na webu. I když čekáte víc demagogie než racionality, výsledek tak hrozně nevyznívá. Jistě, narazíte na řeči typu: můžu-li si napustit bazén, strašení suchem neberu. Ale dost jich vyznívá i v tomto stylu: „Vysmívat se suchu? A co ty holé pláně místo smrkových lesů, jež zlikvidovala kombinace vysokých teplot, nízkých srážek a kůrovce, které tu panovaly od roku 2015 do letošního dubna? Jeďte se mrknout kamkoliv do oblasti Nízkého Jeseníku, ať vidíte, co dokázaly způsobit čtyři suché roky...“

Optimista by řekl, že sebevzdělávání lidí přináší ovoce. Ale sázet na to by bylo ještě předčasné.

LN, 23.6.2020Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.