26.4.2024 | Svátek má Oto


ENERGIE: Kde ji vzít

4.11.2022

Tato esej je převzata z vynikající knihy „The Cloud Revolution“ od Marka Millse.

Málokdo z nás dnes dokáže opravit motor auta jako mnozí z nás v minulosti. To, co bývalo jednoduchým strojem, je nyní řízeno řadou počítačových programů, obecně nazývaných aplikace, které jsou vzájemně propojeny. Jedná se o speciálně vyvinuté programy, které převezmou konkrétní úkol ve vašem voze.

James Gleick se ve své knize „The Information“ z roku 2011 pokusil popsat současný pokrok programů nebo aplikací do sítě znalostí. Řekl: „Není to množství znalostí, které tvoří mozek. Není to ani distribuce znalostí. Je to propojenost...síť je abstraktní objekt a její doménou jsou informace.“

V roce 1938, dlouho před příchodem počítačů, HG Wells ve své knize „World Brain“ popsal mozek jako síť. V roce 1962 financovala Rada pro knihovní zdroje studii s názvem „ Knihovny budoucnosti“ , která také popisovala mozek jako síť – mřížku, nikoli hierarchii. Zatímco rádio a později televize se rozběhly rychlostí blesku, trvalo dalších 50 let, než se tato vize sítě zhmotnila s rozvojem mobilních telefonů, chytrých telefonů a internetu.

To, že se internet následně vyvinul v informační infrastrukturu – infrastrukturu využívající komunikační sítě – ilustruje vznik zcela nové kategorie spotřebitelského produktu: „aplikační“ softwarový program nebo „APP“. Jak už většina lidí ví, APP je specializovaný softwarový nástroj, nikoli software pro obecné použití.

Jste překvapeni, že myšlenka nástroje specifického pro aplikaci je sama o sobě prastarým konceptem? Pamatujte na kladivo. Navštivte kteroukoli servisní dílnu a uvidíte obrovské množství mechanických nástrojů pro konkrétní aplikace. Ve skutečnosti jsme celkem vynalezli nejméně 7000 různých typů specifických ručních nástrojů – každý z nich je ve skutečnosti mechanická aplikace. Odvětví ručních nástrojů představuje celosvětový obchod v hodnotě 16 miliard USD ročně. Ale po pouhých deseti letech existence existují nejméně 3 miliony různých typů počítačových aplikací pro samotný smartphone. Toto odvětví aplikací nyní představuje 70 miliard dolarů ročně.

Nyní se každý rok po celém světě stáhne více než 100 miliard aplikací a tento trend stoupá. Čtyřicet procent jsou hry, ale tato kategorie klesá, protože kategorie použití přibývají. Jsme teprve na začátku růstu aplikací v oblasti obchodu, financí, veřejných služeb a produktivity, rozvozu jídla, automobilového průmyslu, domova a cestování a zdraví.

Abychom jmenovali jen hrstku aplikací: existuje jedna pro interaktivní výuku, pro lékaře jako funkční ekvivalent ošetřovatelky, pro zemědělce jako pomůcka při rozhodování při výběru hnojiv, zavlažování a sklizni. Rozšířily se mezi stavební společnosti, které hledají stavební materiály, energetický management a spotřebitele, kteří hledají rady ohledně různých produktů a služeb.

S růstem aplikací rostla i datová centra, což jsou místnosti plné počítačů po celé zeměkouli. Deset největších datových center na světě dnes dohromady pokrývá větší plochu než deset největších mrakodrapů na světě. Pod střechou je již 500 datových center s více než 90 000 metry čtverečními.

Každý metr čtvereční datového centra spotřebuje 100krát více elektřiny,než jeden metr čtvereční mrakodrapu. Jak jsme zjistili, těch prvních je mnohem více čtverečních metrů než těch druhých. To vysvětluje, proč společnosti, které provozují datová centra, hovoří o svých budovách v megawattech a ne v metrech čtverečních. Každá z těchto budov je plná tisíců křemíkových strojů o velikosti ledničky, kterým se říká servery, fyzické jádro internetu.

Energetické náklady na přesun bajtu počítačového kódu jsou nekonečně malé, ale množství zapojených tranzistorů je astronomické. Umělá inteligence (AI) je nejnovějším energetickým Žolíkem, protože se jedná o datově nejnáročnější a energeticky nejnáročnější použití křemíku, jaké kdy bylo vynalezeno. Svět je na dobré cestě používat další miliardu AI čipů. Výpočetní výkon, potřebný pro mechanické učení, se každých pár měsíců zdvojnásobuje, mnohem rychleji než Moorův zákon, který říká, že počet tranzistorů v integrovaném obvodu se zdvojnásobuje každé dva roky.

Pokud se zajímáte o energetické účetnictví, budete rádi, když budete vědět, že jedna jediná AI aplikace, která např. učí diagnostikovat konkrétní patogen, může spotřebovat více energie než 10 000 aut za den.

V informační infrastruktuře dnešního světa je třeba odhalit něco zásadního: Pokroky v lidské prosperitě vyžadují stále více energie a přesto je elektřina, potřebná v dnešním počítačovém světě, zcela ignorována (nejen –P.Z.) levicovými idioty, kteří chtějí skoncovat s fosilními palivy k výrobě této elektřiny . Pokus napájet svět větrnou a solární energií zastaví většinu společenské aktivity a přitom způsobí značné škody , jako jsou zvýšení nákladů na vytápění a chlazení, udržení chodu nemocnic a udržení chodu podniků .

Šiřte to, téměř nikdo o tom neví.

[zvýraznění přidal překladatel]

Části této eseje byly vyňaty z knihy The Cloud Revolution se svolením autora Marka Millse

Autor: CFACT Senior vědecký analytik Dr. Jay Lehr je autorem více než 1000 článků v novinách a časopisech a 36 knih. Jayova nová kniha A Hitchhikers Journey Through Climate Change napsaná s Teri Ciccone je nyní k dispozici na Kindle a Amazonu.

Odkaz: https://www.cfact.org/2022/10/24/of-apps-data-centers-and-the-enormous-energy-required

S laskavýn svolením EIKE.de přeložil P. Zinga