Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TRANSFORMACE: Cesta k socialismu

diskuse (17)
Pro některé analytiky a novináře vláda „špatně komunikuje“. Pravděpodobnější se však zdá, že se bojí komunikovat. Přinejmenším zcela otevřeně, nebo o některých věcech.

Vláda prý intenzívně jedná s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) o zvýšení regulovaných složek energie od příštího roku. Zároveň trvá na tom, že celkové zvýšení se bude odehrávat v jednotkách procent. Je tedy otázkou, o čem vláda s ERÚ jedná? Když navíc ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela tvrdí, že jeho úřad měl průběžné výpočty a že celý proces návrhu cenového výměru plynule sledoval?

Této teorii by odpovídalo i někdejší nařčení premiéra Petra Fialy, že kdo tvrdí opak, lže a vyvolává paniku.

Dnes již máme přehršel citátů a odhadů od energetických odborníků, od distributorů, prodejců nebo techniků, o tom, že ceny elektřiny stoupnou jak kde a jak komu. Výpočty si nechalo udělat také opoziční hnutí ANO a podělil se o ně s veřejností předseda stínové vlády Karel Havlíček v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes. Dává zapravdu Fialovi v případě zhruba 40 procent spotřebitelů. Ale u 45 % to už budou nízké desítky procent. Přibližně 15 % domácností to budou vyšší desítky procent, třeba i sedmdesát, říká Havlíček. Tento odhad se blíží odhadům oněch odborníků.

Ve výsledku vláda nyní hasí průšvih, který podle ní vůbec neexistuje. Řešením pro ta procenta domácností, která na nový cenový výměr doplatí více než „jednotky procent“, má být doplatek na bydlení, který je spravedlivější a adresnější, než plošné dotace všem. Letos v září stát na příspěvku na bydlení vyplatil 272 390 v celkové hodnotě 1,7 miliardy korun. Bylo to zhruba o miliardu korun více, než ve stejném měsíci loni. Značný nárůst zaznamenaly také výplaty mimořádné okamžité pomoci lidem v hmotné nouzi.

Ceny energie nejsou jediným důvodem, proč je tomu tak. Možná nejsou ani tím důvodem primárním, pokud vezmeme do úvahy celkový růst nákladů na bydlení a celkový pokles reálných příjmů obyvatel. Je to však obecný obrázek toho, jak obyvatelé chudnou.

Je to obrázek celkového růstu životních nákladů a zpomalení růstu disponibilních příjmů. Za tím druhým bodem bychom hledali míru inflace, za tím prvním ovšem stojí především a zcela oprávněně energetika a různé další státní regulace. Stavebním zákonem počínaje a povinným zateplováním domů, zákazem topení fosilními palivy a hrozbou rozšíření povolenkového byznysu na topení a dopravu zdaleka nekonče.

Tato opatření, vládou průběžně schvalovaná a zaváděná, si vynucují sociální kompenzace, aby celková ekonomická transformace do zelena byla sociálně spravedlivá. ERÚ do toho háže vidle, protože vypočítal skutečné náklady energetické transformace a stanovil, kdo je bude platit. Do jisté míry má snahu, aby dodatečné náklady vyvolané transformací hradili ti, kdo je vyvolali. To se týká nákladů na posilování distribučních sítí, které musejí zvládat nezvladatelné nárazové dodávky a výpadky výkonů obnovitelných zdrojů (OZE), ale také na výkonové rezervy, které výpadky musejí vykrývat. Naproti tomu ale další náklady rozmísťuje v celé spotřebitelské komunitě, a to jsou typicky příspěvky na OZE. V obou případech, jen v jiné míře, dochází namísto internalizace externích nákladů k socializaci nákladů. Ti, kdo tyto náklady vyvolávají, si ovšem nárokují internalizaci zisků (tedy i osobních úspor) ze „svých“ investic. Ať už formou přímých dotací nebo různých úlev.

Sociální spravedlnosti v celém tom procesu lze zajistit jedině vyšší mírou přerozdělování. Což se děje. Aby vláda zmírnila tempo zadlužování, zvýšila nejrůznější, skoro všechny, daně a poplatky. Zato slibuje pokračování dotací a zvyšování sociální pomoci. Tlačí na státní úřad ERÚ, aby jí v tom byl nápomocen. Ten se ale brání, a oprávněně, že má také své limity. Předseda úřadu Stanislav Trávníček se odvolává na závazná pravidla, ať už se týkají provozování sítí, nebo pravidla dotací, platná v EU, ale také na prosté výpočty nákladů a nutnosti je hradit. Kdybychom se drželi pravidel ekonomických, pak je jim postoj ERÚ blíže, než postoj ministra Síkely.

Karel Havlíček v citovaném rozhovoru říká, že lze růst regulované složky ceny kompenzovat z příjmů z prodeje emisních povolenek. Že bychom se s tím do pravidel EU vešli (zatím ještě). Chce o tom přesvědčovat vládní koalici v parlamentní rozpravě příští týden. Co by tomu ale v Bruselu řekli? Třeba by se trošku zlobili a třeba by chtěli ještě něco vysvětlovat a zdůvodňovat. Takové Německo si s podobnými problémy hlavu nedělá. Vláda tam schválí 12 miliard eur dotací na příštích pět let soukromým firmám a žádné zprávy o tom, zda se třeba nejedná o nepovolenou státní podporu, ještě neproběhla, a nejspíše ani neproběhnou.

Jakoukoliv sociální spravedlnost v celém tom procesu transformace bychom hledali marně. Zato velmi zřetelné jsou snahy ji tam vecpat. To jsou na jedné straně omezení, zákazy a nařízení, že zateplovat, z čeho vyrábět energii, jak ji zdaňovat… a na straně druhé co dotovat, jak zachraňovat, kde získat více finančních zdrojů a podle jakých pravidel a komu je přerozdělit.

Tím spějeme k mnohokrát již citované triádě. Chce-li stát kontrolovat produkci (nejen elektřiny, ale také třeba automobilů), musí kontrolovat spotřebu (nejen energie, ale také třeba automobilů, cestování, vytápění). K tomu druhému už hledá a testuje moderní metody, např. elektronické peníze. A aby mohl kontrolovat spotřebu, musí kontrolovat informace, ideologii a myšlení. I na to už jsou nástroje. Pak je nutné hledat nové zdroje, např. windfall tax (byť u nás nepovedená), přes sociální a daňový systém zařídit nivelizaci příjmů, což ovšem povede opět ke státní kontrole cen a spotřeby… prostě k socialismu. Jinak tu sociální spravedlnost zařídit nelze.

Na závěr si dopřejme malou reminiscenci probíhající studentské stávky, a to citátem od Ondřeje Neffa z jeho Neviditelného psa: „Odskáče to mladá generace, která teď bujaře demonstruje za duhový svět, ve kterém zhyne Izrael a planeta se zazelená. Na konci je prozření, až mladá generace přestane být mladá a začne se starat, ale na konci je taky bída, to je vedlejší produkt. Bývalo heslo SIRKY NEPATŘÍ DĚTEM DO RUKY. Mělo by se zavést heslo ENERGETIKA NEPATŘÍ SPASITELŮM SVĚTA DO RUKY. S dětmi je ale snazší pořízení než se spasiteli. Nedosahují vysokých politických funkcí a lze je zkrotit odříznutím od zmrzliny.“

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále Wimbledonu znovu porazil...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v patnácté královské etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

nh Nela Hořejší
14. 7. 2024

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz