Středa 12. února 2025, svátek má Slavěna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LEVICE 7 jako v Berlíně

V originále šlo samozřejmě o sedm kulí jako v Sarajevu, ale teď mi jde o sedm procent jako v Berlíně.

V jistých kruzích v Čechách - bohužel těch blízkých politice - existuje pověra, že cizí osli hýkají lépe než ti vlastní. Slýcháme tak, že jinde to i ono dělají jinak - mezi řádky míněno, že lépe. To může být i pravda, jen by se občas hodilo nepřidávat k tomu omáčku o provincialitě, čecháčkovství…

A pokud má někdo jako program dívat se soustavně za humna, pak by nebylo od věci se toho držet.

Ale o jakých sedm procent že mi to vlastně jde. Inu o sedm procent sazby DPH na energie, které se chystají zavést v Berlíně.

Česká vláda řeší usilovně „úsporný tarif“ a kde na něj vzít peníze. Tedy jak dostat peníze do rozpočtu a jak je pak správně zase rozdat.

Levicová vláda v Berlíně se rozhodla k řešení, na které se pravicová vláda v Praze nezmohla - jako by se polekala jeho pravicovosti. Nebude pomáhat občanům zaskočeným cenami energií tím, že jim bude přerozdělovat peníze, které od nich před tím vybrala, ale sníží jim daň, kterou by za energie vybrala.

Občanovi to pomůže a rozpočet v konečném součtu o nic nepřijde - nejvýš se ušetří náklady na redistribuci.

Je ta vláda v Berlíně až tak levicová?
A proč si vlastně myslíme, že máme v Praze pravicovou vládu, když zavání socialismem na sto honů?
Vláda proklamuje, že zdaní nadměrný zisk (a uším Karla Marxe a jeho pohrobků to jistě zní libě). Je ale otázka, jestli si ve Strakovce nezapomněli přečíst vlastní vládní program, se kterým se ve sněmovně ucházeli o důvěru. Mluvilo se v něm o nezvyšování daní a dokonce o „daňové brzdě“. Teď se mluví o válečné dani, když nejsme ve válce, a o nadměrnosti zisku, který tou daní postihneme. Jeden by řekl, že ti, co by daň měli platit, něco ukradli. A při tom nikde v právním řádu termín „nadměrný zisk“ nemá oporu. Asi se prostě ukáže prstem na ty, co se vládě nelíbí.

Kdyby to vláda udělala podle vzoru z Berlína, tak ty dvě třetiny ušetřené daně pomohou jednoduše a rychle všem.

A jestli vláda potřebuje peníze na běžný provoz, což kdyby takhle vzala z toho, co jí patří - například zisk ČEZu. Za navýšenou dividendu ji asi drobní akcionáři nezažalují.

Evangelium říká: „Po ovoci jejich poznáte je.“ A to ovoce, co zraje ve Strakově akademii, chutná po chaosu a socialistické internacionále.

Jan Kovanic
12. 2. 2025

Werich měl narozeniny

Aston Ondřej Neff
12. 2. 2025

Česká sněmovna je všechno, jenom ne hezká.

Karel Wágner
12. 2. 2025

Technologie pro 3D tisk se využívá i na stavbách.

Lubomír Stejskal
12. 2. 2025

Podrobnosti příběhů plných hrdinství a odvahy, ale také zmaru.

Alexander Tomský
12. 2. 2025

Trump bombasticky napadá zažitá konvenční moudra.

Aston Ondřej Neff
10. 2. 2025

Babišovi se můžeme smát, že prohlašuje „Green Deal je mrtvý“.

Ondřej Neff
11. 2. 2025

Janě Maláčové se nepodařilo zvrátit situaci SOCDEM.

Aston Ondřej Neff
12. 2. 2025

Česká sněmovna je všechno, jenom ne hezká.

Tomáš Vodvářka
11. 2. 2025

Budu bit, haněn, osočován, skandalizován jako zastydlý boomer.

Marian Kechlibar
10. 2. 2025

Gaza má skutečně nejlepší pláže v celém východním Středomoří.

Lidovky.cz
12. 2. 2025

Po reprezentační přestávce se vrátila hokejová extraliga, která pokračovala kompletním 44. kolem....

Josef Kopecký
12. 2. 2025

Poslanci mají hlasovat, zda vydají šéfa SPD Tomia Okamuru k trestnímu stíhání kvůli plakátu, jenž...

Lidovky.cz, ČTK
12. 2. 2025

Ve fotbalové Champions League se hrají další čtyři zápasy vyřazovací fáze. Po utkání Brugg s...

Jaroslav Veis
12. 2. 2025

Ne že bych četl Orientaci LN od prvního do posledního textu, ale v té poslední mě ten poslední...

Lidovky.cz, ČTK
12. 2. 2025

Americký prezident Donald Trump od návratu do Bílého domu propustil nebo vytlačil z vládních postů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz