28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


GLOSA: Greta a Trump

23.1.2020

V Davosu se jedná o klimatu i potřebném kapitálu

Kreslený film Lady a Tramp znají už jen senioři. Pro mladé, kteří stále víc ovlivňují svět, je aktuálnější dvojice Greta a Trump. Projev Donalda Trumpa zahájil 50. ročník Světového ekonomického fóra v Davosu a Greta Thunbergová hovořila týž den. Je to dvojice jako vyšitá pro boj dobra se zlem. Greta ztělesňuje ryzí dobro, Trump ryzí zlo i bezohledný přístup ke společnosti, ba i Zemi jako planetě.

Skutečnost není tak barikádová. Ztělesňují ji hesla letošního Davosu („Investoři pro soudržný a setrvalý svět“) i texty ekonomů, které nelze považovat za anarchisty. „Může nás kapitalismus ještě zachránit?“ ptá se Henrik Müller v magazínu Der Spiegel. Nepatří k těm, kdo bojují proti „systému“. Patří k těm, kteří v kapitalismu spatřují viníka problému („bez tržní ekonomiky a akumulace kapitálu by se atmosféra neohřívala tou měrou, jak se děje“), ale i naději pro boj se změnou klimatu. Toto je celkem nekonfliktní jádro agendy na davoském fóru, nikoliv řečnický souboj Grety a Trumpa.

Doba nežádá morálnější postoj, ale uvažovat ve jménu zisku. Morálně-politický problém záchrany Země se mění v problém ekonomický. Larry Fink z největší investiční korporace BlackRock napsal, že firmy a státy, jež nereflektují ani potřeby investorů, ani setrvalost, budou stále víc narážet na skepsi trhů. De facto ponesou vyšší kapitálové náklady.

Jenže to má i háčky. Nerozhodují-li o míře rizika (třeba výši úroků a pojistek) trhy, ale byrokrati bez přímé odpovědnosti, nevyvolá to ještě větší rizika? Americká hypoteční krize roku 2007 vznikla tím, že kapitalismus byl politickým tlakem donucen, aby banky dávaly hypotéky i těm zákazníkům, které by samy vyhodnotily jako nepřijatelně rizikové. A pak to hodně tvrdě prasklo. Nyní je kapitalismus politickým a společenským tlakem nucen k tomu, aby banky financovaly nový zelený úděl – riziko sem, riziko tam. Ten cíl vyznívá bohulibě, ale tím zakrývá podstatné otázky. Kdo ponese riziko? Má vůbec smysl říkat tomu kapitalismus?

LN, 22.1.2020Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.