25.5.2020 | Svátek má Viola


GLOSA: Elektromobily jsou zas jen automobily

10.7.2019

V mnoha evropských zemích se připravuje nástup elektromobilů. Motivem této revoluce je životní prostředí. Podívejme se na přínosy elektromobilů podrobněji.

Přinesou čistší vzduch, bez mikročástic z výfukových plynů motorů, zejména vznětových. Tím i méně smogu ve městech. Prach z otěru pneumatik zůstane, stejně jako prach zvířený jízdou. Lze očekávat určité nové nečistoty, z otěru elektromotorů a z baterií; to se teprve uvidí. Pokud jde o CO2, bude efekt nevalný. Obyvatelům je jedno, zdali je ve vzduchu o chlup CO2 více či méně, v globálním měřítku je pak příspěvek automobilů malý. Jen doufejme, že nutná vyšší produkce elektřiny nebude zajišťována uhelnými elektrárnami. Zelené zdroje to nevytrhnou, protož vítr si fouká, jak chce, a slunce v noci, kdy se budou baterie hlavně dobíjet, nesvítí.

Avšak bude ticho! Ne absolutní, ale ve městech, kde hluk motorů dominuje nad hlukem aerodynamickým a hlukem pneumatik, úroveň hluku citelně klesne. Budeme muset být ovšem opatrnější, protože blížící se auto neuslyšíme.

Zásadním přínosem ale bude snížení dovozu ropy. Naše závislost na iracionálních režimech, které božím dopuštěním ovládají světové zásoby (Rusko, Ázerbájdžán, Írán, Irák, Saúdská Arábie…) pomine a ropy bude tolik, že ji každý rád dodá za pakatel. Kdyby jen kvůli tomu, stojí za to elektromobily podporovat. Tenhle strategický moment vás však nakonec nemusí zajímat. Protože:

Elektromobily jsou zas jen automobily. Když ráno pojedete elektromobilem do práce, budete stejně jako dnes trčet ve frontách a stejně tak i večer, podobně jako při odjezdu na víkend, na dovolenou, atd. I kdyby se stát a obce rozkrájely, silnic bude málo (a v Česku budou mizerné).

Nenechte se ošálit módní vlnou a podporujte veřejnou dopravu.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.