EVROPA: Přivírané dveře a kostka cukru
Je už opravdu zapomenuto, že počátkem a základní ideou evropské integrace byl volný pohyb zboží, kapitálu a lidí s jejich pracovní silou? Dnes to vypadá, jako by tyto hodnoty vystřídala společná zahraniční politika, obrana, boj s počasím a regulace kdečeho od cen esemesek po daňové sazby či výšku mateřské.
Obrovský aparát se dohaduje, zda jsou štramberské uši evropským unikátem a zda mají být chráněny špekáčky, či zda se jako eidam smí označovat sýr vyráběný pouze v Holandsku.
Největším výdobytkem ekonomické integrace je pak společná měna euro, která má odstranit poslední bariéry v obchodě evropských zemí, zlikvidovat kurzové riziko a usnadnit obchod. K těm posledním bariérám je však ve skutečnosti pořád ještě hodně daleko.
Zhruba osmdesát procent ekonomické aktivity v EU se odehrává ve službách. Pohyb služeb, a to ještě ne všech, po Unii byl uvolněn teprve letos, a to dost omezeně. Přitom jak rostl podíl služeb, na úkor svobodně obchodovaných průmyslových výrobků v evropské ekonomice, zmenšoval se tak fakticky i společný evropský trh. Příchod levných výrobců z nových členských zemí pak vyvolal místy až panickou obranářskou reakci.
Myšlenka, že se Evropané budou poznávat a hledat vzájemné porozumění ve vzájemně výhodném obchodu, tak nějak vyšuměla. O tom, že by se Evropa chtěla výrazněji otevírat vnějšímu světu, pak nemůže být příliš řeči. Popravdě není to evropská specialita. Protekcionismus a ochranářství jsou celosvětově na vzestupu a nové triky, jak hájit své výrobce, vymýšlí každý od Indie po USA.
V téhle době se má do čela Unie postavit na půl roku česká vláda.
Chtěla dát najevo své zaujetí pro svobodný obchod a zájem o změnu trendu jakési plíživé evropské ekonomické dezintegrace sloganem Evropa bez bariér. Budiž. Sice při velikosti a vlivu Česka a síle ochranářských skupin je to trochu pošetilé, ale dejme tomu. Nyní k tomu přidala nový slogan Evropě to osladíme a přidala klip s kostkou cukru. Ta myšlenka je docela hezká a navazuje i na ono odstraňování bariér. Jen trochu málo srozumitelně. Když už někdo tuší, že ta zcela běžná věc - kostka cukru - vznikla na českém území, nespojuje to automaticky s paradoxem, že zemědělská politika Evropské unie fakticky zlikvidovala výrobu cukru v České republice. Výroba cukru není totiž řízena nabídkou a poptávkou a pravidly svobodného obchodu, nýbrž systémem kvót. Ty získají jednotliví výrobci pro jednotlivé země. A protože je v Evropě cukru nadbytek, existuje pravidlo, že když některý výrobce sníží dobrovolně výrobu a vrátí část kvóty, EU mu vyplatí pořádný ranec peněz. A přesně to udělal nadnárodní cukrovarnický koncern vlastnící většinu českých cukrovarů. Byť šlo o úspěšné a konkurenceschopné podniky, nyní cukr dělat nesmějí, a tak až to naše vláda bude chtít Evropě osladit, musí si koupit cukr francouzský či německý.
MfD, 8.9.2008