18.9.2019 | Svátek má Kryštof


ENERGETIKA: Nebezpečný Bursík

2.3.2009

Pan ministr přijel vládní limuzínou, převlékl se do riflí a odebral se podiskutovat s aktivisty. Když skončil, opět se převlékl do ministerského a odjel. Asi jste poznali, že mluvím o mistrovi převleků Martinu Bursíkovi a tato událost se odehrála koncem devadesátých let, kdy vrcholily protesty proti dostavbě - spuštění Temelína.

Stalo se již jakýmsi folklórem, že začátkem každého roku začíná u našich východnějších přátel k přetahovaní o ceny zemního plynu, jeho množství, tranzitní poplatky. Letos však došly události mnohem dále, Rusko skutečně uzavřelo ony pověstné kohouty. Co následovalo, nemusím připomínat, dva týdny nejistoty, vyjednávaní, krizová řešení. V mnohých městech na Balkáně byli lidé skutečně bez dodávek tepla.

Že jsme tuto situaci poměrně dobře zvládli my, je zásluhu lidí, kteří v energetice a plynárenství pracovali a pracují, kteří se připravili také na krizové situace, které mohou nastat. Nevím, zda jim za to někdo poděkoval. Že se u nás situace dramaticky nevyhrotila, rozhodně není zásluhou nějakých Bursíků, Beránkových aktivistů, sdružení ani jejich tolik propagovaných alternativních zdrojů.

Ještě však ani nepřiletěla ona pověstná první jarní vlaštovička a pan ministr se vykasal s dalším geniálním řešením. Chce, abychom svou energetiku více orientovali na zemní plyn!

Pan Bursík opravdu neví, o čem mluví, nebo je kádrová rezerva Gazpromu, rozhodně se však nechová jako zodpovědný politik. Navrhuje jakési desetileté překlenovací období, než bude dostatek energie z obnovitelných zdrojů (OZ), dále výstavbu nových plynovodů, dokonce i dovoz zkapalněného plynu.

Předně je potřeba říct, že průmyslově vyspělý stát nikdy nebude existovat pouze z OZ, aktivisté tomu však věří a nepřesvědčí je ani skutečnost, že i u našich sousedů se vrací ke klasickým elektrárnám.

Výstavba nových plynovodů je určitě potřebná a nikdo ji nezpochybňuje, ale opět je to otázka investic, času, mezinárodních smluv, ale i tranzitu přes obrovská, nevypočitatelná území. V tomto případě bychom nejisté dodávky z Ruska doplnili nejistými dodávkami z Blízkého východu.

Doprava zkapalněného plynu v tankerech je také možná, ale proces zkapalňování je technicky velmi nákladný a náročný mimo jiné i na spotřebovanou energii. Tyto lodě by musely proplouvat kolem Somálska nebo celé Afriky. Na druhé straně by bylo nutné vybudovat v některém námořním přístavu - asi v několika přístavech - kapacity pro přečerpávání a skladování. Když si uvědomíme, že jde o objemy pro Evropu, musí se nám z těch nákladů zatočit hlava. Opravdu nevím, kam na to pan ministr chodí.

Jistě, každý má právo na svůj vlastní názor, ale prosazuje-li pan Bursík svá většinou chybná řešení či prognózy jako vicepremiér a ministr vlády ČR, je to velmi nebezpečné. Pan Topolánek by měl vážně uvažovat o jeho výměně, protože Bursík zcela evidentně ohrožuje energetickou bezpečnost a budoucnost České republiky. Úplně ideální by bylo, kdyby odešla celá současná generace přežitých politiků a byla nahrazena lidmi, kteří jsou schopni se shodnout alespoň v zásadních prioritách. Tady už se opravdu nejedná o nějakých 30 korun. Výstavba nového bezemisního energetického zdroje zásadní prioritou bezesporu je.

Závěrem se musím přiznat, že jsem se mýlil. Další krizi v dodávkách zemního plynu jsem předpokládal začátkem příštího roku. Jak ale napovídají poslední události, plynová krize se tentokrát může opakovat mnohem dříve.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.