EKONOMIKA: Na český uran bez ideologie
Považuji proto za poučné nahlédnout do nedávné historie. O „kontroverzní těžbě uranu“ se v roce 2000 ve všech médiích vedlo mnoho diskusí. Především docházelo ke zkreslování a nepravdivosti argumentů a situace. Nejednalo se při tom o další rozšiřování těžby, jak uváděli zelení, ale pouze o dotěžení ekonomických zásob na dole v Dolní Rožínce. Hlavním ekonomickým, ekologickým a sociálním aspektem Ministerstva průmyslu a obchodu bylo i splnění ustanovení horního zákona, ukládající dotěžení zásob přírodních nerostných surovin a skutečnost, že cena našeho uranu se již tehdy dostala na úroveň světových cen. Pokud se týká ekologických aspektů hlubinného dolu, nadále se zde v souladu ze zákonnými předpisy velmi důsledně monitoruje stav ovzduší, vod a horninového prostředí. Rovněž se kontroluje ekologická a radiační bezpečnost příslušných kalových polí. Z dob totality je těžba uranu nenávratně poznamenána tragickými kauzami politických vězňů. To však již dávno neplatí, neboť ze zákona je zajištěna důsledná a bezpečnostní zákonná ochrana horníků před radiací.
V roce 2000 pak vláda svým uvážlivým usnesením odsouhlasila dotěžení zásob uranu. Považuji za potřebné připomenout, že zásluhou státního podniku Diamo i mojí jako člena dozorčí rady se podařilo přes ideologický odpor zelených zabránit nevyčíslitelným miliardovým ekonomickým a národohospodářským škodám ČR. Pokud by nedošlo k prodloužení těžby, které se následně rozhodnutím vlády ještě opakovalo, byl by důl postupně zatopen a zásoby ztraceny. Zvýšila by se obtížně řešitelná nezaměstnanost v regionu a uran bychom jako mnoho dalších komodit draze a zcela zbytečně dovážely. Připomínám, že český vytěžený uran uložený v hmotných rezervách se v příslušné formě dosud zasílá do Ruska k přepracování pro jadernou elektrárnu Dukovany.
Na uvedeném příkladě lze alespoň částečně ukázat, že mnohá řešení energetické politiky nelze řešit ideologicky, ale výhradně ekonomicky a zdravým rozumem. Předpokladem je přísně kontrolovaný přístup k ochraně prostředí. Dnešní až sedminásobné zvýšení cen uranu to zcela potvrzuje. Pokud dojde k provedení auditu, který potvrdí další vytěžitelné zásoby uranu v hloubce pod současných 1200 metrů, nebude poslední termín dotěžení strategické suroviny do roku 2008 konečný. Další přístup je v rukách současné koaliční vlády, která se snad vyvaruje dalších energeticky diskutabilních nepřesností, jako je například nerozšiřování těžby hnědého uhlí a stop rozvoji jaderné energetiky. Není uvedený příklad možného pokračování těžby uranu dostatečným ekonomickým poučením?