18.9.2021 | Svátek má Kryštof


EKONOMIKA: Je EU nepřítel USA?

21.7.2018

Očima libertariána

Rozhořela se nám ekonomická válka. Americký prezident uvaluje cla na další a další výrobky z Číny a EU, Čína a EU uvalují cla odvetná… Donald Trump se dokonce nechal slyšet, že EU je (ekonomický) nepřítel USA.

Ekonomiky se uzavírají už dlouho

Během posledních dvou tří dekád došlo ve světě k výraznému snižování dovozních cel. Začalo se mluvit o globalizaci světového obchodu, politici se předháněli v prohlášeních charakterizujících svět jako globální vesnici. Ti samí politici však zároveň utahovali šrouby. Kvóty, licence, registrace, certifikace a další netarifní bariéry obchodu uzavírají jednotlivé ekonomiky čím dál víc. Zkuste něco dovézt z Afriky či Ukrajiny, desetiprocentní clo by bylo malou zátěží ve srovnání s papírováním, které vás čeká…. Nebo zkuste jako exportér vyhovět všem normám, které v rámci „ochrany spotřebitele“ znesnadňují vstup na trhy v jednotlivých zemích…
Kromě netarifních bariér tu pak máme také dotace. Ty údajně zvýhodňují „domácí“ výrobce a exportéry, ve skutečnosti pouze způsobují, že lidé mají méně peněz a jsou tlačeni do toho kupovat si „levné“ věci od dotovaných podnikatelů.

A zase cla

Takže cla tu máme zpět. Samozřejmě zase s „bohulibým“ účelem bránění se „nekalé konkurenci“ cizáků. Cizinec holt není našinec a koho by zajímalo, že cla mají za následek pouze vzestup cenové hladiny pro spotřebitele a přežívání neefektivních firem, které vážou pracovní sílu a kapitál, což oboje pak schází v oblastech, které by byly výnosnější….

Nic nového – viníci jsou nad slunce jasní

Viníci ekonomických problémů, které přijdou v důsledku netarifních i tarifních bariér, jsou předem známi – neviditelná ruka trhu a zlý nenasytný kapitalista z ciziny.
To, že neexistuje žádná neviditelná ruka trhu, ale miliardy viditelných ručiček trhu, nikdo lidem nevysvětlí. Každé rozhodnutí lidí, jako jste vy, že si za svou dvacetikorunu koupí chleba nebo pivo, to je to, co údajně nefunguje. Rozhodujete se totiž možná tak, jak to nevyhovuje velkým ekonomickým kormidelníkům. Takže špatně. Je potřeba vás regulovat a stimulovat vaše rozhodnutí tak, aby byla „správná“…
No a je jasné, že není lepší virtuální nepřítel nežli zlý nenasytný cizinec prahnoucí pouze po vašich penězích. A nikomu není divné, že ten zlý nenasytný cizinec jste zároveň i vy, protože se snažíte dodat i zákazníkům v cizině to, co si chtějí koupit. Protože zboží od vás u nich vyhrálo svojí kvalitou a cenou.

Známá poučka praví, že tam, kde nechodí přes hranice zboží, tam přes ně jdou vojáci. Přituhuje.

www.libertarianskyinstitut.cz

Článek byl zveřejněn na www.reflex.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.