21.10.2019 | Svátek má Brigita


2040: Solární panely vyrobí 1-2 % světové energie

16.5.2014

Americké ministerstvo energetiky (DOE) každoročně vydává ročenku International Energy Outlook. Obsahuje nejen zhodnocení současného stavu, ale také výhled do budoucnosti. Podle IEO 2013 autoři předpokládají, že i v roce 2040 neobnovitelné zdroje budou stále tvořit více jak tři čtvrtiny světových zdrojů energie. Většinu obnovitelných zdrojů budou stále představovat vodní elektrárny.

I po půl století dotací a podpory a reklamy solární panely a větrníky vyrobí ani ne 10 % světové elektřiny. Dohromady. Samotné solární panely v roce 2040 globálně tedy vyrobí asi 2-3 % elektřiny.

Podíváme-li se na zdroje energie celkově a ne jen na elektřinu, nevodní obnovitelné zdroje (solár, vítr, biopaliva) tvoří ještě menší procento. V roce 2010 tvořily jen 1% světových zdrojů energie. Podle odhadů by v roce 2040 mohly tvořit celkově asi 4 procenta. Tolik odhad z publikace společnosti Exxon Mobil s názvem "Outlook for Energy: A View to 2040" (str. 43).

Solární panely i větrníky jsou tedy sice lokálně zajímavé, ale spíše jako kuriozita. Neobnovitelné zdroje energie totiž nahradit nemohou.

GRAF: Světové zdroje pro výrobu elektřiny 2010-2040. Zeleně jsou obnovitelné zdroje kromě vodních elektráren. Vodní elektrárny jsou tmavě modře. Tmavě zeleně je uhlí, světle modrý zemní plyn a béžové jádro. http://www.eia.gov/forecasts/ieo/more_highlights.cfm

Reference:

http://www.eia.gov/forecasts/ieo/

http://www.eia.gov/pressroom/presentations/sieminski_12162013.pdf

http://news.exxonmobil.com/press-release/exxonmobils-outlook-energy-says-all-forms-energy-required-meet-growing-demand

http://corporate.exxonmobil.com/en/energy/energy-outlook

http://cdn.exxonmobil.com/~/media/Reports/Outlook%20For%20Energy/2014/2014-Outlook-for-Energy-print-resolution.pdf

******************************************************
www.klimaskeptik.czKRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.