29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukrajino, Ukrajino

2.3.2022

„Ukrajino, Ukrajino,“ zněl nad Václavákem v neděli odpoledne refrén nové písničky Tomáše Kluse. Vzkaz ukrajinským hrdinům, který jim můžeme poslat, „dokud je klidné nebe nad Prahou“. Ony tam zněly různé výkřiky. Třeba na výkřik moderátora „Sláva Ukrajině!“ se ozývalo skandování „Herojam sláva!“. Ale třeba zrovna velice hlasité a opakované „Putin - kurva!“ jsem nechtěl dávat přímo do nadpisu tohoto příspěvku. (I když by zcela jistě zvýšil jeho čtenost.)

Ukrajino 1

Náměstí tonulo ve žlutomodrém kontrastu. Ukrajinské vlajky vyprodány, sdělili obchodníci. Když nejsou vlajky, tak si je namalujeme. Dítěti na to stačila čtvrtka a vodovky, dospělí obětovali třeba i prostěradlo. Máš modrou čepici? Uvaž si na ni aspoň žlutou papírovou stuhu. A když jsi motocyklista, tak si vezmi žlutou kontrastní vestu a na hlavu nasaď modrou helmu!

Proplouval jsem davem a fotil - hlavně nápisy na transparentících. Většinou nešlo o dokonale provedená profesionální díla, jen kartony, popsané jednoduchými i nápaditými slogany a výzvami. A právě proto byly velice rozmanité, neuniformní. Přepíšu ta hesla sem (angličtinu, ukrajinštinu ani ruštinu nepřekládám, ani bych to neuměl, ty druhé dva jazyky přepisuju v latince):

„Russian warship IDI NAHUI“ - a totéž jinde v ruštině:

RUSKYJ VOJENNYJ KORABĽ, IDI NACHUJ! (Citace odpovědi třinácti obránců malého, ale strategického černomořského Zmijího ostrova, kteří se odmítli vzdát ruské vojenské lodi a všichni pak podle prvních zpráv při bombardování padli. Podle zpráv posledních se ukazuje, že byli „pouze“ zajati.)

Ukrajino 3
Ukrajino 2

Na přední straně kartonu WAR PIGS a na zadní NEVER SAY DIE!

Avšak objevil se i rezolutní požadavek: PUTIN MUST DIE

Proč? Proto:

PUTIN JE VRAH!!

KILLER PUTIN

PUTIN = HITLER

NOVYJ GITLER

PUTLER

Ukrajino 5
Ukrajino 4

Zde jsou další přirovnání:

PUTIN HUJLO

STOP PUTIN, STOP PSYCHOPATH

A výzvy:

FUCK PUTIN

PUTINE ČIŇ POKÁNÍ. UŽ NEVÁLČI <-> NEHŘEŠ. ŽÁDEJ O BOŽÍ MILOST V JEŽÍŠI KRISTU

VÍC ZBRANÍ UKRAJINĚ HNED

COMPLETELY BAN RUSSIA from SWIFT!

Ukrajino 7
Ukrajino 6

Bylo napsáno a beze strachu(?) na různých místech vystaveno zrakům:

JSEM RUSKA, NECHCI VÁLKU! OSTANOVITĚZ!

I’m russian and I’m against Putin and war

Objevila se mnohá mírová poselství, třeba kytičkové

MAKE PEACE, NOT WAR

PUTIN ? RUSSIA, NO TO WAR

FREEDOM

dokonce i: PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT! RUSKO BEZ PUTINA!

Ukrajino 9
Ukrajino 8

Z dalších výzev a vyjádření sesypu na hromadu tyhle:

PUTIN, GET OUT OF UKRAINE

SLÁVA UKRAJINĚ

DADDY ZELENSKY

POMÁHEJME KONSTRUKTIVNĚ - s namalovanými symboly organizací Červený kříž, Skaut, Pomáháme lidem na útěku, Člověk v tísni, Paměť národa, Iniciativa Hlavák, Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

OBDIVUJI ODHODLÁNÍ UKRAJINSKÉHO LIDU

GLORY to UKRAINE

Skutečný vlastenec nestraní Kremlu

ZEMANE OMLUV SE CIA A BIS PAK ZMIZ

Mi za Ukrainu!

#StandWithUkraine

Ano, ale jak? Co třeba tohle:

CLOSE THE SKY OVER UKRAINE

Ukrajina do EU a NATO

FIRE BALLISTIC SANCTIONS AT RUSSIA

ZÁKAZ OBCHODU S RUSKEM, SANKCE TŘETÍM STRANÁM!

ISOLATE RUSSIA FULLY!

Ukrajino 11
Ukrajino 10

Avšak tohle je skutečná výzva: SVOBODNÁ UKRAJINA? radši doma 2 svetry, naštípat dřevo, jet vlakem nebo na kole, hlavně NEKUPOVAT ROPU ANI PLYN OD PUTINA

A toto je otázka, která teprve teď(!) vrtá hlavou většině evropských vládců: WHO IS NEXT? FINLAND? CZECHIA?

Ale nebyli bychom Češi, kdyby se nad davem nezvedl karton se stručným glosováním dění: <ACH JO.

Na úplný konec dodávám konstatování: Tos posral, Vladimire!

Na těch fotografiích jsou patrny tváře ztrápené žalem, únavou nebo nejistotou. Ale i hrdostí a nadějí. Zajímavé je, že toho jsem si při focení nevšiml - když jsem snímal nápisy! A překvapily mne vyjukané, avšak klidné děti. České, ukrajinské i ruské. Náměstí sice vřelo protiputinovskými hesly, ale nebyla v tom nenávist. Spíš výsměch a odhodlání.

Zachovejme si je pro příští dny.

Ukrajino 12

Psáno v Praze se slunečným nebem nad hlavou a mrazem za okny v úterý 1. března 2022, foceno v neděli 27. února 2022

Fotky jsou i na Šamanově fejsu

P.S. V pátek jsem vyzýval: Zavřít Bospor, blokovat Kaliningrad! O možnosti uzavření Bosporu jsem nakonec zapochyboval, protože jsem si říkal, že Erdogan nebude riskovat zničení Istanbulu a obrovské ztráty na životech. Nu a vida. V pondělí 28. 2. přišla ve 22:25 tato zpráva: „Turecko dnes vyzvalo, aby státy nevyužívaly úžiny Bospor a Dardanely mezi Egejským a Černým mořem pro plavbu svých válečných lodí.“ Well, tak úžiny nejsou „uzavřeny“, jen jsou všichni slušně žádáni, aby je „neužívali“... Co se týče blokády po zuby ozbrojeného Kaliningradu, tak ten zatím blokován není - jen mají ruská letadla problémy s oblétáváním pro ně uzavřeného území. A proč ho tedy neblokujeme? US prezident Biden to řekl jasně, když odmítl uzavřít nebe nad Ukrajinou: Nechceme se dostat do války s Ruskem. Mno, aspoň ta evropská víza by se mohla Rusům a Bělorusům, cestujícím přes polské území do Kaliningradské oblasti odebrat, ne?

A ještě štváčská poznámka na závěr: Ukrajina je ve válce. Zůstane obranná, i když obránci udeří na ruské invazní jednotky připravené ji napadnout - ještě přímo na území Ruské federace a Běloruska.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...