8.5.2024 | Den vítězství


ŠAMANOVO DOUPĚ: Třikrát okradený ČEZ

20.4.2006

V úterý jsem se byl podívat na fóru Hospodářských novin, které hostilo předsedy našich nejsilnějších politických stran, abych zvěděl jejich recepty na budoucí ekonomický růst Česka. Pan Paroubek, kterému na výzvu k souboji odvětil Topolánek, ať se přijde bít sem, nepřišel. Už měl prý něco jiného - a scházeli se předsedové stran, takže tu ČSSD zastupoval Bohuslav Sobotka.

Pan Paroubek místo toho prezentoval sociálnědemokratickou ekologii ve svém volebním kraji, konkrétně na Teplicku. Při tom se dopustil tří loupeží na energetické společnosti ČEZ. První loupež je stará už několik měsíců. Jde o "aktivní, pozitivní, volební barvu", totiž oranžovou. To je, pokud nevíte, už delší dobu korporátní barva (připouštím že nejen) Skupiny ČEZ, kterou si ČSSD nyní přivlastnila. Druhá loupež se týká dvaceti miliard, které hodlá ČSSD po vítězných volbách vrazit zejména do stavby větrných elektráren v Krušných horách a Krkonoších. (Tam se nejspíš přiřadí k těm čtyřem - nebo kolika celkem - miliardám, co Zemanova vláda slíbila severním Čechám před minulými volbami, ale které sem nikdy nedorazily...)

Kde je tady loupež? V tom, že pokud socialisti své sliby splní, pak podrazí už vyhlášenou aktivitu ČEZ, který chce do stejného projektu vrazit svých vlastních 20 miliard korun. Vhodné lokality jsou však omezeny. A stát zde chce nekale konkurovat - za peníze daňových poplatníků. (Pro stále neznalé opakuji, že ČEZ investuje z firemního rozpočtu, nikoli státního.) Ale možná nechají oranžoví socdemáci investovat oranžové čezáky a pak budou tvrdit, že to oni "prospěli" přírodě...

Třetí loupeží nemíním vydojení nadbytečných dividend ze zisku ČEZ - píšu o Paroubkově volební kampani. Nechtěně se jí totiž zúčastnil i generální ředitel ČEZ Martin Roman. Původně mělo jít o "návštěvu premiéra v Ledvicích", na kterou ale přijel oranžovým volebním patrovým autobusem jako lídr ústecké kandidátky... Dvoupatrák pak chyběl na dříve (14.4.) avizované návštěvě Vysočiny. Jihlava, Brtnice, Okříšky, Třebíč si ho musely protentokrát odříci.

Ale zpátky k fóru, na kterém Paroubek zbaběle chyběl (a kvůli tomu náhle sebral Vysočině plánovaný doubledecker). On zbaběle chyběl i komunistický vůdce Filip, který byl na služební cestě ve Vídni. Ani nikoho za sebe neposlal, kdo by podnikatelům vysvětlil potřebnost milionářských dávek a zavedení daně z "luxusního zboží". Takže špičky zbylých čtyř stran úspěšných v předvolebních přepovědích nám naslibovaly různé způsoby snižování různých daní. Výčet těchto koncepcí a slibů jistě lépe předvedou dnešní Hospodářské noviny. Podotknu jen, že pokud by tyto závody k daňové nule byly míněny vážně, mohly by ODS, ČSSD, zelení i KDU-ČSL klidně vytvořit duhovou vládu...

Ale na tomto fóru padla též otázka z publika právě na ČEZ. Kde chtějí vidět politici tuto firmu v roce 2010 (po skončení příštího volebního období)? Kalousek byl úplně mimo, když sdělil, že by privatizoval "čtvrtinový balík každý rok". Asi neví, že státní podíl činí kolem 67 % a po čtvrtinách by se prodával těžko.

Topolánek se orientuje. "Nevidím nikoho, komu bych ho chtěl prodat," pravil. Ale zatím by prodal asi 16 procent akcií tak, aby stát podržel majoritu, a získaný peníz by věnoval na pomoc důchodové reformě

Bursík se vytasil tím, že je relativně liberální se silnými prvky sociálními, načež začal hovořit o decentralizaci a lát na růst cen elektrické energie kvůli cenové nákaze... Nevím, nabyl jsem dojmu, že ČEZ nemá rád. Doufám, že "decentralizací" nemyslel, že by ČEZ prodával po elektrárnách?

Na to navázal Bohuslav Sobotka, že cena elektřiny není dána vlastníkem ČEZ, ale kvalitou regulace. Zapomněl dodat, že cena elektřiny je dána součtem ceny za distribuci (která se reguluje) a ceny za samotnou elektřinu (která se nereguluje, protože od 1.1. 2006 si ji můžete koupit volně na energetickém trhu...)

No a já jen dodám, že po prodeji ČEZ do zahraničí (nebo znáte možné domácí kupce?) cena elektřiny jedině zdraží. A nezapomeňte ještě, že si k ní od 1.1. 2008 budete muset připočíst další spotřební daň na ekologii, jak jsme se zavázali EU...

Můj závěr z úterního večera: Prodat ČEZ by byla chyba, ale zároveň by byla chyba nechat ho v rukou vlády sociální demokracie. Protože ta by pokračovala v jeho dalším zneužívání, obírání a okrádání.

Psáno v Praze dne 19. dubna 2006