26.4.2024 | Svátek má Oto


ŠAMANOVO DOUPĚ: Pravicoví voliči, plačte!

19.5.2010

Anebo neplačte, a přijděte k volbám. Avšak koho volit? Zde by se spíše hodila otázka "koho nevolit". Na tu je jednoduchá odpověď: Nikoli levicové strany. Nikoli populistické strany. Nikoli lidové strany. A nikoli zelené strany. Nikoli strany, které nechtějí koalovat s pravicovými stranami. Pak se nám výběr zúží prakticky na dvě partaje:

Starou ODS s "novými tvářemi" anebo novou TOP 09 s tvářemi starými, ba prastarými.

Ódéeska vplouvá do poslední branky předvolebního slalomu s novým volebním lídrem Petrem Nečasem u kormidla. Nebo spíše než u kormidla u čerpadel v podpalubí. Na palubě se jí zatím stále promenují velrybáři.

Takže: Máme my, postižení pravou úchylkou, volit starou ODS s novými tvářemi anebo novou TOP 09 s tvářemi starými? Topíci mají svého charismatického kapitána Karla Schwarzenberga. Ten sice drží v ruce kormidlo - ale spíše jen to fotografické, bilboardové. Skutečné páky ovládá zloduch Miroslav Kalousek. Velice schopný reálněpolitický politik, lepší než jeho pověst. U vesel na této galeji pádlují starostové.

Starostové! Vybraní ve volbách municipálních hlasy obyvatel měst, kteří dovedou nejlépe ocenit jejich zásluhy. Starostové vzešlí prakticky z oné mýtické občanské společnosti, jež se praktikuje u stavění májek a mateřských škol, u pálení svatojanských ohňů s buřty a pívem a pálením si prstů s nepřizpůsobivými občany, v dobách požárů i povodní. Starostové - jak dobře to zní. A v čele mého volebního - tedy pražského - seznamu má ODS hned dva starosty - Davida Vodrážku a Pavla Béma. Dva manekýny, kteří mi dnes nejsou sympatičtí. V Praze je hlas pro ODS hlasem pro tyto dvě postavy. Místopředsedu strany Vodrážku, který se poslední dobou vypařil. Tedy přesněji toho, co se po několikatýdenním zviditelnění kolem popravy Mirka Topolánka vrátil ke své dlouhodobé neviditelnosti. Pokud by byl schopnější, pokud by měl být skutečně pracovitou osobou, výkonným šéfem ODS, měl by správně zvednout modrý prapor, upadnuvší z Topolových ochablých rukou. No a Pavel Bém ztratil svou důvěryhodnost nejpozději okamžikem politického obratu při hádání kolem Kaplického blobu. Jednak byl ten obrat sám o sobě hnusný, ale pak taky přilákal náš pohled na další pozemkové a jiné podezřelé machinace na pražském magistrátu.

Topíci starosty přímo topí. A nemají na kandidátce Béma. Stavějí na stejném efektu jako dříve ODA a později Unie svobody: Přitahují pravicové voliče, kteří ODS "nemusí" a různobarevné bolševiky volit nechtějí. Přičemž nakonec v našem volebním systému stejně musí dojít ke "spříznění osudem" a účasti na koalici s původně nevolitelnou ODS. Jedna silná strana však sbírá smetanu d´Hontova systému, neb je na klovacím pořádku první při dobírání křesel po rozdělení celistvých mandátů. Takže součet křesel dvou menších stran dává menší číslo, než kdyby šla do voleb partaj jedna - případně volební koalice! Což však v letošním rozvrkočeném volebním období nenastalo.

Už jsem byl rozhodnut pro to, dát svůj hlas modrým ptákům, když jsem si přečetl ve zdarmých novinách, rozdávaných v metru, celostránkový inzerát pražského magistrátu. Ony ty noviny jsou proto "zadarmo", protože je paltí inzerenti. V tomto případě magistrát. Tedy já - ze svých daní. No a z šesti článků byla v pěti vyzdvižena postava MUDr. Pavla Béma. V šestém zase ředitel pražských dopravních podniků Dvořák. Hle, typický příklad zneužití vedoucí role na magistrátě pro volební kampaň jedné partaje! Za městské peníze.

Už jsem byl rozhodnut dát svůj hlas TOP 09, když jsem při jízdě metrotunelem přes Prokopské údolí byl osloven ve vagonu umístěnou reklamou na našeho bývalého stodůleckého starostu Petra Bratského (ODS). Ti velrybářští hajzlové ho dali až na 15. místo! Tři první polistopadová volební odobí, kdy Bratský starostoval, udělalo ze sídlištního satelitu dřívějšího Jihozápadního města (dnes Praha 13) skutečné místo k životu. Připomínám si to mj. pokaždé, když procházím naším Centrálním parkem. Starosta Vodrážka se pak už jen vezl. A první velká jihozápadní aféra - rozbroje kolem polikliniky Lípa - se udály až za jeho panování.

Takže, když chci volit Bratského, musím volit i ODS - s těmi dvěma bambinoty v čele. Ještěže tu máme kroužkování... Voliči všech stran, nikoli pouze těch pravicových a nikoli pouze silných, jsou letos vyzýváni k tomu, aby tuto možnost využili v maximální míře. Při kroužkování se svou svobodnou volbou mohou rozhodnout o pořadí až čtyř kandidátů. A tím mohou "vykroužkovat" ty jim nesympatické. K tomu se navrhuje více postupů: Janouch doporučuje defenestraci tím, že se budou kroužkovat poslední kandidáti na kandidátce. Nebezpečí: Tito lidé bývají na kamdidátce často uvedeni jen proto, aby byla kandidátka skutečně zaplněna, a nemají ambice stát se poslanci. Nejsou na to připraveni! Další doporučovatelé proto navrhují podpořit kandidáty ze začátku druhé poloviny kandidátky. Zaznamenal jsem i zaumný návrh kroužkovat od 7. do 10. místa. Toto vše jsou však pouze mechanické pomůcky. Které nakonec k žádnému "vykroužkování" ani nemusejí přispět. V minulých volbách totiž nejvíce preferenčních hlasů měli právě lídři! U ODS třeba právě Topolánek...

Sám doporučuji vybrat si svého vlastního konkrétního favorita, kterého znáte z přímého či nepřímého kontaktu. A kroužkováním nevolit proti lídrům, ale podpořit tohoto svého kandidáta! Toto je správná pozitivní volba. Protože kroužkovat můžete jen ve volebním lístku strany, kterou podporujete, tak je vám nepřímo doporučováno, abyste do urny vhodili lístek té partaje, ve které je nejvíce vám protivných politiků... Takže nakonec já osobně budu volit svého oblíbeného exstarostu a poslance Petra Bratského. A už jsem si k němu na pražské kandidátce předběžně našel druhého, tedy druhou: Janu Černochovou, starostku z Prahy 2. Další by mohl být poslanec Boris Šťastný. Tito dva posledně jmenovaní kandidáti jsou zrovna v Praze na třetím a čtvrtém místě - tady je vidět, že nějaké mechanické kroužkování je napytel. Právě kvůli této poznámce jsem je jmenoval - každý kraj má své vlastní Bémy a vlastní Bratské... A taky ještě nejsem rozhodnut definitivně. Tak Bratského znám. A s těmi dalšími mám ještě čas se seznámit - co o nich píše jejich partaj, co o nich píší média - a co o sobě napíší sami. Internet je v tomto nedostižný.

Ale, kdo ví. Volby jsou až za týden, třeba se ještě vyvalí nějaké vlny zdola. Avšak pravicoví voliči, neplačtte! A neplačte ani vy, voliči ne-pravicoví.

Kroužkujte!

Psáno v Praze dne 18. května 2010

K tomuto článku lze volně diskutovat v hospůdce U hřbitova, která byla pro tyto účely otevřena na Šamanově blogu.