29.9.2022 | Svátek má Michal


ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolik budou platit kojenci

10.10.2007

Šedesát korun za den, jako ostatní občané. Ale až od narození. Hospodářské noviny tvrdí, že za pobyt v porodnici zaplatí matka s miminem v průměru 480 Kč, neboť tam stráví obvykle čtyři dny.

Jak se ale HN mýlí! Zaplatí jen 360, protože den nástupu a den odchodu se počítá jen jako jeden den - tak jako v každém hotelu. Krom toho nejde o nějakou horentní sumu, za kadeřníka dá maminka víc...

Proč ale budou platit novorozenci, když původní návrh ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, schválený v květnu vládou, všechny děti do tří let od veškerých poplatků osvobozoval? Takto jsme taky ten návrh komentovali a obhajovali - my, liberálové - před levicovou lůzou. Jenže! Nějaký chytrolín těsně před konečným schvalováním tenhle věkový limit zrušil. Místo toho se zavedl rodinám daňový odpočet na dítě ve výši 240 Kč na rok. Nejspíš to prosadil nějaký agent ČSSD, který chce namydlit koalici schody. Protože - poplatek se musí zaplatit hned, jinak... (Jinak vám nevydají dítě?) Ale slevu dostanete až někdy v půlce příštího roku. Což samozřejmě lidi zbytečně naštve.

Ministr Julínek však nehodlá zákon měnit: "Nejsem přítel výjimek. Navíc je jasné, že lidé, kteří jsou v nemocnici, šetří své náklady." Něco podobného říkal i stínící ministr zdravotnictví David Rath, když byl ještě lékařem. Nu, lidé sice náklady šetří, ale přitom jim rapidně klesají příjmy. První tři dny nemoci na nulu. Zatímco průměrný plat je asi dvacet tisíc, průměrná nemocenská vyjde zhruba na deset tisíc měsíčně.

Co dále naštve je, že z vysvětlovací kampaně ministerstva jsme pochopili, že bude existovat další limit, prvotně mediálně vyhlášený ve výši tří tisíc korun, přes který, když se dostanete, už platiti dále nebudete. Jenže ten limit sám má spoustu výjimek. Vynechejme to, že je nakonec stanoven na pět tisíc ročně. Za přípravu a technickou prohlídku auta dám víc. Jenže! Do tohoto limitu se poplatky v nemocnicích z nějakého důvodu nezapočítávají, jak si mysleli i ti největší liberálové z nás.

No dobře. Nájem musí platit nemocný, i když bydlí v nemocnici. Fakt je, že hotel taky platíte souběžně s nájemným. No ale do hotelu jedete plánovaně, kdežto nemoc občas přijde před termínem měsíční výplaty. Jídlo? Ano, jídlo bychom platit měli, proti tomu nebyla ani sociální demokracie, ani mnozí pacienti - kteří si už dnes jídlo platí,. tedy v bufetu, aby se dorazili. Pokud nemají dietu.

Takže jídlo ať se platí! Alespoň v ceně nakoupené suroviny. To je tuze liberální. Jsem stále všemi deseti pro! Ale teď si dovolím jednu liberální otázku: Kolik toho snědí kojenci? Odpověď: Asi litr mléka denně. Kolik stojí nemocnici litr mateřského mléka?

Porozhlédněme se po trhu, který vše automaticky vyřeší. Může to být třeba 5820 Kč, za něž získáte deset balení produktu jménem "Kolostrum 100 g mateřské mléko". "Kolostrum je prvotní mateřské mléko, které vylučují samice savců přibližně do 24 hodin po porodu mláďat. Kolostrum obsahuje jedny z nejdokonalejších imunoaktivních a bioaktivních látek, které kdy byly přírodou vytvořeny. Představuje bohatý zdroj velmi mnoha látek, ble ble ble..." Čtete dál, a jedná se o stoprocentní - sušené kravské mléko, ochucené vanilkou. Státní ústav kontroly léčiv na to dal razítko, že se tím neotrávíte. Pro sichr se však tím můžete přiživovat až od tří let věku...

Tak tohle "mateřské mléko" jsem neměl na mysli, Google! Myslel jsem to, o kterém se píše na stránkách Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. Zde je jedna z asi deseti českých mléčných bank, kde vykupují mléko od matek s vysokou mlékotvorbou. Aktuální cena činí 900 Kč za 1 litr. Tedy pro spotřebitele. Pro přátelské místododavatele (kojné matky) jde zpravidla o 200 Kč za 1 litr. To je normální - mléko se musí pasterizovat, chladit, skladovat, takže se na něm nevydělává. Ale no tak dobře, mluvíme o Praze, v Mostě to může být třeba 70 Kč... Nebo bylo v lednu 2005, alespoň podle Laktační ligy. Jenže - poplatek je stejný v Praze i v Mostě.

Takže já, jsa stejně liberální jako Julínek, šamansky stanovuji denní dávku kojenecké stravy na jeden litr mateřského mléka denně a protože jde přímo z prsu, bez chlazení a pasterizace a dopravy a skladování, stanovuji jeho cenu na 200 Kč za litr a tedy i za den. Tedy - Liga kojících matek (a jejich příznivců a přátel) to tak stanovuje jako přátelskou cenu, za kterou budeme účtovat kojení našemu nemocnému zdravotnictví. Matka s dítětem má platit 120 za stravu denně, nemocnice tedy doplatí jen 80 korun denně. Matce a kojenci. "Pacientům"!!!

A je to velice liberální. Určitě více než to, že za měsíc v inkubátoru zaplatí nedonošeňátko 1.800 Kč. To totiž není liberální, ale hovadné!

Psáno v Praze dne 9. října 2007