7.7.2020 | Svátek má Bohuslava


MOBY DICK: Vyhrocení eskalace

17.8.2013

Vyčůraná vláda, bojovníci za zbabělost, mrtvé rozhovory, studený start, nestandardní způsoby a krvavá dovolená.
********************************
Sobota 10. srpna

V Česku začíná nenápadně foukat ze strnišť.

Televizní moderátorka Daniela Drtinová, která v pořadu ČT Události komentáře minulou středu grilovala ministra kultury Balvana, přičemž ho donutila, aby vyjevil svou pánovitost a nebetyčnou hloupost, včera z hodiny na hodinu v tomto pořadu skončila. Následné pozdvižení novinářských hyen chlácholil ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Že prý byl Drtinové výměnou nabídnut vlastní pořad "Interview Daniely Drtinové", který by nahradil pořad Interview ČT24 vysílaný od 18:35. Což bude povýšení! Trochu divné je, že o tom Danielu nikdo předem neinformoval.
Žena Moby Dicka: "Asi to pro ni mělo být překvapení."
Mrtvá Kočka: "Bylo, pro každého."
"Cílem těchto změn je vytvořit profesionální analytický pořad, který co do respektu a informační nosnosti bude na stejné úrovni jako komentované události a zahájí tak hlavní zpravodajský blok na ČT24. Jsem proto rád, že se Daniela Drtinová jako zkušená moderátorka tohoto úkolu ve svém novém pořadu chopí." (Bolívarský ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.) Změny jsou prý "dlouhodobě plánovány" a dojde k nim od 1. září.
"Můj odchod nebyl dobrovolný. Překvapilo mě to, protože žádné výhrady k mé práci nebyly. Pokud moderuji pořad, který generální ředitel označí za nejlepší, pak můžu nabídku na vedení jiného těžko vnímat jako povýšení." (Daniela Drtinová.) Nakonec však na nabídku kejvla. Ale začíná se už tohle pondělí!
Žena Moby Dicka: "Buďto Šámal uposlechl telefonát z Ústředního výboru Balvanů, anebo je jako manažer absolutně neschopný."
Mrtvá Kočka: "Šámal je trouba."

Vláda Mlhoše Zemana, která se dle průzkumu, vyvedeného pro ČT ještě před týdnem "těšila" pětašedesátiprocentní podpoře obyvatelstva, prý poněkud ztratila svou oblibu – poté, co od Sněmovny nezískala důvěru.
Pouze 20 % respondentů si přeje, aby zůstala do konce řádného volebního období, tedy do května 2014! Jak si vysvětlit takový posun?
Žena Moby Dicka: "Záleží na tom, jak se ptáš."
Mrtvá Kočka: "A které z odpovědí pak uveřejníš."

První ministr Zemanovy vlády Jiří Rusnok prohlásil, že vláda, která nezískala důvěru a míří do demise už nebude činit žádná závažná rozhodnutí, a to ani co se obsazení velvyslaneckých postů tejče.

Expresumptivní premiérka neexistující stojedničky Miroslava Němcová (ODS) prozradila Mladé frontě Dnes, že si přeje vést partaj do voleb.

ČNB zveřejnila prognózu, podle které příští rok klesne deficit veřejných financí jen na 2 %. Pokud by nová vláda chtěla udržet dluh na 3 %, mohla by utratit navíc 40 miliard Kč.
Žena Moby Dicka: "Hodný premiér Slávek Sobotka bude populární."
Mrtvá Kočka: "Díky zlému ministrovi financí Mirkovi Kalouskovi."
Moby Dick: "Chtělas říci, ženo, »hodný premiér Míša Hašek«, ne?"

Ale proč bychom se vlastně měli dále zadlužovat?
Žena Moby Dicka: "Abychom sledovali světové trendy."
Mrtvá Kočka: "Ale proč?"
Moby Dick: "Aby nám naše úspory neukradli jiní dlužníci!!!"

Ze sportu: Při slaňování z jihozápadní stěny osmitisícovky Gašerbrum I v Pákistánu zahynul předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. Jeho spolulezec Marek Holeček osvědčil neuvěřitelný morál, když se mu podařilo po mnohahodinovém usilí dostat se dolů bez jištění. Lano šlo totiž za jeho parťákem do kilometrové propasti.

Indie uvedla do provozu reaktor své první nukleární ponorky domácí výroby, již nazvala Arihant (Ničitel nepřátel).

Neděle 11. srpna 2013

"Rozhodnutí bude na nové vládě po volbách." (Jiří Schneider, 1. náměstek bolívarského ministra zahraničí Jana Kohouta, který zastavil projekt výstavby nové české ambasády v USA.) Jde o kšeft za 579 milionů Kč, který schválila ještě minulá vláda, a na který z vlastních zdrojů našetřil minulý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prodejem celé diplomatické čtvrti v Troji a bytového komplexu v Berlíně. Bolí-Kohout "naznačil", že se jedná jen o první krok k úplnému zrušení projektu. Rozpočet je totiž, dle něj, podceněný.
Mrtvá Kočka: "Nová vláda rozhodne. A mezitím tahle rozfofruje nalezenou půlmiliardu."
Projekt se měl rozběhnout na začátku roku 2014 a v USA již proběhlo první kolo výběrového jednání na místního partnera pro přípravu projektové dokumentace.
"Každé odložení s sebou nese vícenáklady. Při odstoupení by šlo samozřejmě o zmařenou investici." (Marek Chalupa, Chalupa architekti, architekt.)
Žena Moby Dicka: "Nejspíš se předpokládá, že ambasádu v USA nakonec nebudeme vůbec potřebovat."
Mrtvá Kočka: "A zastoupeni tam budeme nějakou anglickou baronkou jako příštipek EU."

Návrh nové české ambasády vzešel r. 2010 z dvoukolové anonymní soutěže, které se zúčastnilo 87 soutěžních návrhů. Ty posuzovala sedmičlenná jury, vedená profesorem Miroslavem Masákem, troubo Kohoute!
Mrtvá Kočka: "Bez důvěry do demise padající troubo."

Velký imám káhirské mešity Al-Azhar (mohamedán/sunnita) hodlá moderovat rozhovory mezi zastánci svrženého prezidenta Mohameda Mursího (Muslimští bratři, což jsou víceméně sunnitští panislamisté, považovaní třeba Ruskem a občas i USA za teroristy, ale Evropou označovaní za »umírněné«) a přívrženci vojenského převratu (mohamedány/saláfisty), který zorganizoval ministr obrany Abdal Fattáh Sísí (mohamedán/dříve předpokládaný tajný člen Muslimského bratrstva – ale hlavně občan/generál.)
Mrtvá Kočka: "To budou mrtvé rozhovory."

"Skladiště bylo používáno pro teroristické činy proti ozbrojeným silám a policii, terorizující nevinné občany severní Sinaje." (Ahmed Ali, mluvčí egyptské armády, oznamuje zničení skladu zbraní v severní části Sinajského poloostrova.) Při náletu vojenským vrtulníkem bylo zabito 12 lidí a následně bylo zatčeno 6 skladníků. Celkem zabila egyptská armáda 25 ozbrojenců "ve snaze obnovit pořádek v zemi". Podle místních mohamedánů jde o "mučedníky".

"Pokud si někdo myslí, že s těmito organizacemi lze vést mírové rozhovory, je buď velmi naivní, nebo sám sebe utvrzuje v klamu, ačkoli ví, že druhá strana na žádný kompromis nepřistoupí a ani z hlediska fundamentalistického islámu nemůže. Stačí se podívat na znak OOP a každému musí být jasné, že k mírovým rozhovorům nemáme partnera, i když si Obamova administrativa myslí opak a snaží se, aby se izraelská vláda s jejím názorem ztotožnila. Jedno si musíme uvědomit všichni, Izrael není v Evropě, ale na Středním východě. V Orientu platí jedna zásada, kdo prokáže slabost, je zničen." (Z článku rabína Daniela Mayera "Kdo prolije krev člověka, toho krev člověkem bude prolita" na webu Eretz.cz)

Moby Dick: "Co vadí Mayerovi na té vlajce? Je tam zkřížené nějaké pracovní nářadí!"
Mrtvá Kočka: "Myslíš ty pušky, podložené granátem?"
Žena Moby Dicka: "Hlavně si všimni mapy pod tím náčiním: Palestina od řeky k moři."
Mrtvá Kočka: "Od Jordánu k Středomoří."
Moby Dick: "Jo tak o tom budou jednat???"
Mohamed Abbás, John Kerry a Barack Obama: "Jo!"

Izraelská vláda se jako gesto dobré vůle rozhodla propustit 104 palestinských teroristů, kteří si odpykávali dlouholeté tresty. Ministerstvo zahraničí Palestinské autonomie rozeslalo svým velvyslancům dopis, aby o nich hovořili zásadně jako o "bojovnících za svobodu".

V první skupině dvaceti šesti bojovníků za svobodu je jednadvacet zbabělých vrahů. Zbytek jsou jejich společníci.
Žena Moby Dicka: Što éto takóje »zbabělý vrah«?"

Když někdo úderem železnou tyčí do hlavy zabije 72letého hotelového vrátného, a ukradne pak z hotelu televizor.
Když někdo umlátí majitele krámku s potravinami, který pak vykrade.
Když někdo vyslýchá, mučí a nakonec zabije čtyři bezbranné lidi kvůli údajné "kolaboraci" s policií, která hledá vrahy a teroristy.
Když někdo společně s komplicem na stavbě ranami sekyrou zezadu do krku zabije 67letého stavitele, který měl tu drzost, že jako dítě přežil nacistické lágry.
Když někdo ve skleníku bodne svého zaměstnavatele a zabije ho.
Když někdo v sadu zavraždí svého 61letého zaměstnavatele.
Když někdo ranami sekery zabije 79letého pána, který si čte knihu na lavičce na veřejném prostranství.
Když někdo, místo aby pracoval v jednom bytě, zabije v sousedním bytě dva spící lidi a na důkaz své statečnosti jim uřízne uši.
Když je někdo číšník a místo aby obsluhoval, ubodá francouzskou turistku.
Atd…

Éto takóje »zbabělý vrah«!
Mrtvá Kočka: "Jeden z důvodů obliby Thajců jako zaměstnanců židovských podnikatelů v Izraeli."

Izraelská vláda vyvolala nevoli v určité části izraelské veřejnosti (zejména u příbuzných a přátel obětí bojovníků za svobodu vraždění) a nakonec si to zkazila i u Palestinců a Američanů vyhlášením výběrových řízení na prodej pozemků pro výstavbu skoro 1200 nových domů na osvobozených územích.
Žena Moby Dicka: "Snad na okupovaných územích, ne?"
Mrtvá Kočka: "Nebuď OSN! Na územích, osvobozených r. 1967 z jordánské okupace, na nichž Palestinci nikdy svůj vlastní stát nevyhlásili, ačkoli mohli a měli."
Tendry v Jeruzalémě zahrnují projekty v historicky židovských čtvrtích ve východní a severní části izraelského hlavního města.

Za tři dny má začít další kolo právě rozjetých rozhovorů mezi Izraelem a palestinskou samosprávou.
Mrtvá Kočka: "To budou mrtvé rozhovory."

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.