24.7.2021 | Svátek má Kristýna


Změna v Radě ČT a nezávislost televize

28.5.2020

Do Rady České televize zvolila poslanecká sněmovna nové členy. Jsou jimi ekonomka Hana Lipovská, moderátor Lubomír Veselý alias Xaver a publicista z Lidových novin a šachista Pavel Matocha. 

Čtenářům Neviditelného psa může být dobře známá Hana Lipovská. Přispívá k nám od roku 2013 a její příspěvky s ekonomickou a politickou tématikou jsou vždycky fundované, věcné, prosté ideologického balastu. Před volbou na ni byla vedena mediální štvanice kvůli jednomu výroku, ve kterém měla zpochybnit smysl veřejnoprávní televize. Výrok je připomínán i teď, po volbě, a je dokladován jako důkaz, že je konec nezávislosti a dokonce i samotné existence veřejnoprávní televize v Česku.

Ať si budeme o volbě myslet cokoli, je to nepopiratelně další prohra opozice. Volba byla tajná a těžko tedy rozklíčovat, kdo volil tak a kdo onak. Podstatná je jiná otázka: znamená nástup tria Lipovská, Matocha a Veselý konec nezávislosti České televize?

Při pokusech o odpověď opět hrozí nebezpečí do zabřednutí bezedné bažiny – do debaty, co je to nezávislost. Nezávislostí se ohánějí oba hlavní tábory hádající se o veřejnoprávní média. Tábor, jemuž současný kurz vyhovuje, argumentuje, že jakákoli změna je proti nezávislosti namířena a znamená ohrožení demokracie, kdežto opačný tábor zpochybňuje objektivitu, a tudíž nezávislost veřejnoprávních médií a herolduje změnu, aniž by bylo jasno, jaká změna by to měla být (kromě krajního názoru, že by se ČRo a ČT prostě měly zrušit). Z obou stran je ta debata poznamenána skutečnou nebo hranou neznalostí, jak média fungují.

Média, tedy mluvme o České televizi. Ta nějak funguje, její étos vznikl už při převratu (ostatně, sahá až do minulosti, do okupačního vysílání svobodných vysílačů v osmašedesátém). Tak velký tvůrčí kolektiv je organismus, je to společenství lidí na podobné vlně. V České televizi pracují kompetentní, vzdělaní, světaznalí profesionálové. A ti, ať se to komu líbí nebo nelíbí, zpravidla mají liberální, dá se říci spíše levicové názory. Směšná je představa, že teď zavolá Zeman Veselému a ten že postaví newsroom ČT do haptáku a přehodí kurz směrem na Rusko a Čínu. Tím méně pak je pravděpodobné, že paní Lipovská způsobí zrušení ČT.

Ta Rada má ovšem v kompetenci jmenování generálního ředitele a na jeho návrh jmenuje ředitele regionálních studií. To je asi její nejdůležitější pravomoc. Do paměti veřejnosti se v minulosti zapsal jako generální ředitel Ivo Mathé, to byl skvělý ředitel a byl ve funkci šest let. Současný ředitel Petr Dvořák přivedl ČT k nebývalému rozkvětu po všech stránkách a jakkoli nechci snižovat zásluhy jeho předchůdce Jiřího Janečka, je to důstojný Mathého nástupce. Jeho funkční období skončí 30. září 2023. Kolem volby se nepochybně strhne ohromný boj a Rada ČT bude pod tlakem.

A teď k těm křikům, že příchod Lipovské, Matochy a Veselého znamená konec ČT. I kdyby za ty tři roky jejich zkázonosný vliv dosáhl obludných rozměrů a zglajchšaltovaná rada prosadila do křesla generálního ředitele ČT Jiřího Ovčáčka, copak by se asi stalo?

Nastala by vzpoura, obdoba událostí z přelomu let 2000-2001, kdy tehdy významná ODS ovládla ČT prostřednictvím svého exponenta Jiřího Hodače, do čela zpravodajství se dostala Jana Bobošíková a výsledkem bylo doslova povstání. Je to pikantní, že teď po deseti letech se za nezávislost ČT bije právě ona, která ji měla aspoň na pár dní v kapse.

Jak se tedy na změnu dívat? Příchod Hany Lipovské vnímám jako příchod erudované ekonomky, která nesdílí mainstreamem prosazovanou adoraci všeho, co přichází z Bruselu. Pokud nám záleží na demokracii a pluralitě názorů, nemyslím si, že příchod takové osoby je na škodu. Pan Veselý do Neviditelného psa nepíše, takže o něm vím jen to, že se dostal do sporu s jakýmisi aktivistickými novináři a že se provinil tím, že vedl rozhovor s Milošem Zemanem. Myslím, že je třeba hodně zaujatosti k tomu, abychom ho prohlásili za veřejného nepřítele demokracie. O panu Matochovi vím jen to, že je šachista, a těch se bojím od té doby, kdy jsem se omylem dostal do simultánky proti velmistrovi Talovi a on mi sebral dámu druhým tahem.

Obecně vzato: je nepravděpodobné, že doplnění Rady chod ČT nějak zásadně ovlivní. Co je nesporné, bude to živina do politické polemiky. Otázka je, zda to někomu pomůže.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.