27.9.2020 | Svátek má Jonáš


Vystrčil v Tchaj-pej

31.8.2020

Předseda senátu Miloš Vystrčil zahájil týdenní návštěvu Tchaj-wanu. Je jistě v pořádku, že ústavní činitel navštíví zemi, se kterou udržujeme přátelské vztahy a máme s ní výhodné vztahy ekonomické. Netřeba se tvářit, že je to normální cesta, jako kdyby jel dejme tomu do Portugalska nebo Thajska. 

Cestu si prosadil navzdory masivnímu tlaku komunistické Číny a ovšem i oproti tlaku vnitropolitickému. Netřeba se zvlášť zmiňovat o pročínsky servilním prezidentu Zemanovi, proti cestě se vyslovil i ministr zahraničí Petříček. Fotky předsedy Vystrčila s anticovidovou rouškou zdobenou tchajwanskou vlajkou jsou jen dotvrzením vícekolejnosti české zahraniční politiky. Tedy, ta je tak moc vícekolejná, že se o politice nedá mluvit. Politika je cosi strukturovaného a domyšleného a k nějakému cíli směřujícího, a to se českému vystupování navenek nedá přisoudit ani s maximem dobré vůle.

Nad tím je možno zabědovat a je to asi vše, co lze podniknout. Nicméně je dobře si připomenout, jaká je hlavní příčina té mnohosměrnosti. Prezident, v danou chvíli pročínský patolízal, je volen přímo v dvoukolové volbě. Těžko soudit, jak by dopadlo referendum na téma, zda Vystrčil má nebo nemá jet, já bych vsadil, že vyhraje varianta „ne“.

Senát je volen taktéž přímo a dvoukolově. Velký je rozdíl ve skladbě voličstva. Volební účast prezidentské volby byla 67 procent, kdežto senátní volby též v roce 2018 dosáhly pěkných 16 procent. Prezidenta volí takzvaně každý, kdežto senátora jen někdo – jistě s výraznějším zájmem o politiku. Však se taky postoje a skladba senátu velmi liší od skladby v dolní komoře, ANO zde má sedm senátorů, kdežto ve sněmovně má 78 poslanců. Jak nastavíte volby, takové politické těleso z toho vzejde. Vystrčila v jeho tchajwanské spanilé jízdě podporuje podstatně míň lidí, než prezidenta v jeho odporu proti této cestě. Tak to prostě je.

Aston Ondřej Neff


Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.