21.5.2022 | Svátek má Monika


„Vlk, vlk“ aneb Na vakcínu zapomeňte

16.12.2020

Předseda STAN Vít Rakušan obvinil vládu, že fatálně selhává v přípravách na očkování. Jsme v pokušení to brát jako součást rituálních proklamací opozice, která unisono obviňuje vládu z neschopnosti od samého začátku covidové pandemie. Už to ani nevnímáme. A to je chyba, protože tentokrát opravdu vláda fatálně selhává a odskáčeme to všichni. Budiž nám smutnou útěchou, že ona taky.

Je to tedy jako v té bajce o pasáčkovi, který se bavil tím, že strašil sousedy: Je tu vlk! Je tu vlk! Bavil se tím tak dlouho, až vlk opravdu přišel a vybil stádo.

Vláda zatím selhala absolutně ve všem, nicméně vždycky měla nějakou omluvu. Roušky neměla, nemohla mít, přišlo to nečekaně. V létě si všichni mysleli, že je po všem, když Babiš doporučil lidem, aby zůstali doma, a jel se koupat na Krétu. Vážné to začalo být, když selhalo trasování, ale dalo se to svést na lidi, že nechtějí udávat, kde covid čapli. Teď začíná antigigenní testování. I to vypadá na kolosální fiasko. Lidi by se rádi nechali testovat, ale není kde. Ale budiž. I bez testování se nějak dá žít.

S vakcínou je to jiné. Podařilo se ji vyvinout rekordní rychlostí – a je to vědecký úspěch srovnatelný s dobytím Měsíce. Je to spolehlivá cesta k běžnému životu, tak zní slogan. Bohužel se tu rýsuje hrozivá skutečnost: tato vláda není schopna vakcinaci zajistit. Jediné, co zatím vláda udělala krom objednávky na deset tisíc dávek (celkem se má očkovat šest milionů lidí, pokud by mělo vše jít dobře), je objednávka analýzy u firmy Ernst & Young. Ta je známá jako poskytovatel daňového poradenství, tedy radí bohatým lidem a firmám, jak optimalizovat daňovou povinnost. Teď za osm set tisíc bude v půli prosince 2020 radit vládě, co počít s vakcínou. Už tohle konstatování by mělo sloužit, řečeno s Miroslavem Mackem, k defenestraci celé té party.

Na to nepotřebujeme Ernsta & Younga, abychom se zeptali na základní otázky. Máte dost chladicích boxů na udržení extrémního mrazu? Kolik jich bude potřeba, kdo je vyrábí, kde se to koupí? Jak se bude podchlazená vakcína distribuovat po republice? V chlaďácích, nebo poštou po kapsách? Máte připravených dvanáct milionů injekčních stříkaček? Kdo bude těch šest milionů lidí očkovat? Kde se to bude dělat? Jestli odpověď zní, že ve fakultních nemocnicích a u praktických lékařů, pak by měla replika znít: když už jste neschopní, tak si z nás aspoň nedělejte prdel.

Vlk je tady, ta neschopnost dosáhla na uzlový bod vývoje pandemie. Škoda, že dosavadním povykem jsme otupělí a málokomu dochází, jak strašný malér se odehrává před našima očima, a týká se nás, našeho zdraví a naší životní situace.

Jsou dva scénáře. Jeden je pravděpodobný. Až to dojde opravdu každému, co se děje, Babiš vyhodí ministra zdravotnictví a dá místo něho jiného nekňubu. V parlamentu někomu vynadá. Čas poběží, všude jinde se bude očkovat, u nás sporadicky a s obrovskými obtížemi, v minimálním rozsahu. To už bude konec března, duben, květen. Bude se rozjíždět předvolební kampaň. Vzpamatuje se i opozice a dokonce i pan Fiala pochopí, jaký je to průser. Je velká pravděpodobnost, že vláda ANO na to ve volbách dojede. Ovšem za cenu několika tisíc zbytečných mrtvých. Pandemie potrvá dál a nová vláda s ní neudělá nic a bude se jen vymlouvat na Babiše i v roce 2022.

Druhý scénář : Pověřit organizací vakcinace armádu. Má málo lidí, což do toho zapojit další organizované, disciplinované a v krizích osvědčené těleso, totiž hasiče? Přemýšlejte o tom, než řeknete, že je to blbost a že jsem se zbláznil. Panu Prymulovi se už nedá věřit poté, co se zprofanoval na konspirační schůzce s Babišovým matadorem pro špinavou práci Faltýnkem. V Česku ale určitě jsou lidé schopní organizační práce a vysokých výkonů.

Zatím ty výkony nepodává nikdo, ani vláda, ani opozice.

Umírající kobyla kope

Komunisté s preferencemi pod úrovní volitelnosti si přejí naposled zaškodit republice a rozhodli se nepodpořit rozpočet. Jde o převedení deseti miliard určených armádě pro civilní účely. Populistickou fintou zaměřenou na hlupáky se chtějí zavděčit Putinovu Rusku a poškodit naše spojenecké závazky. I toto je příležitost pro opozici, aby se přestala chovat jako idiot. Těch příležitostí bylo v minulosti více, ale zatím byly opomíjeny.

Aston Ondřej Neff


Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...