29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Vláďa má vládu

18.12.2021

Máma má maso, Vláďa má vládu, jen tak mi vyvstala v mysli čítanka z první obecné v atmosféře poklidného předání moci. Jak asi na to kouká pan Bohumil Doležal, který nás po dlouhá léta živil skazkami o pádu demokracie v Česku? 

Vše proběhlo noblesně, nepříčetný stařec na Hradě byl pacifikován, nejdříve Andrejem Babišem, když odmítl jeho hru neuznat výsledky voleb, podruhé Petrem Fialou za okolností, které neznáme. Noblesní byl i obřad předání moci, nezbytnou dávku buranství tenkrát hlava státu delegovala na kancléře Mynáře. Od pátku tedy máme vládu – ještě před Ježíškem, kdo by to byl hádal před týdnem! Takže to snazší máme za sebou, teď nastane to obtížnější…

Nejsme v komunismu

První krok nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je sympatický. Vláda nepožádá o prodloužení nouzového stavu. Nebude nic zakazovat. Jenom apeluje na občany, aby se chovali rozumně, pro tento rok omezili kontakty – vánoční i silvestrovské.

Ono samozřejmě… ve výsledku by to pro restauratéry a tzv. gastro obecně mělo stejný dopad jako zákaz – kdyby se občané doporučením řídili. Když strávím Silvestra doma u bedny, vyjde to pro gastro nastejno, jestli se k tomu rozhodnu sám anebo jestli mi to Válek nařídí. Enem když se k tomu rozhodnu sám, nebudu mít pocit, že mě někdo buzeruje. Restauratér ostrouhá tak jako tak, protože zůstanu doma a nedám mu vydělat.

Snad je to náznak nové strategie, apel na soudnost a kázeň občanů. Kéž by to pomohlo, donucování dráždí k odporu a postoji najust. Dva roky zkušeností vedou k jednomu základnímu poznatku: koroňák si dělá, co chce, je to Invaze z vesmíru, zcela nevyzpytatelná. Žádné protiopatření nefunguje stoprocentně – jen statisticky. Každým snižujeme riziko pro sebe a pro své okolí. Kontakty, roušky, očkování. A víra v to, že koroňák zmutuje do obyčejné rýmy (on je to příbuzný rýmy) a ve chvílích jeho největšího vypětí umře za sezónu do dvou tisíc lidí. Jako na chřipku. A toho si nikdo nevšímá.

Přeji příjemnou adventní neděli.

K situaci v rozhlase

Generální ředitel Zavoral nebude angažovat Jitku Obzinovou jako krizovou manažerku v Českém rozhlase. Nebude se tedy opakovat obdoba televizní revolty z přelomu let 2000-2001. To je velmi dobře. Je to dobře i pro Jitku Obzinovou, která by jinak byla vláčena a tupena a pošlapána. 

Aktivistická úderka Hlídací pes jí vystavila černou známku na základě udání, respektive podloudně natočeného brífingu z porady Primy, kde nastínila postoj stanice k ilegální imigraci. Ta se nyní stává – zvolna a neodvratně – oficiálním postojem Evropské unie. Emoce jsou ale nadále na stupni varu a jen nezávislá média typu Neviditelného psa mají volnost prohlásit, že Jitka Obzinová měla pravdu. 

Jenže doba ještě nenazrála na to, aby tuto pravdu přejala veřejnoprávní média, takže ředitel Zavoral dobře udělal, že si to rozmyslel. Dramat je dost, proč přidělávat další.

Aston Ondřej Neff