16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Vina nevinných

8.11.2005 22:36

Před očima veřejnosti došlo k obrovské spekulativní akci, toho druhu, jaké známe z amerických detektivek: někdo se včas dozví, kudy povede nová dálnice, za babku skoupí pozemky a je z něho multimilionář. V detektivkách se to dozví pokoutně, nějakými vnitřními informačními cestami. U nás si stačilo přečíst Lidové noviny nebo jiný deník.

Je hezké, že Jiří Paroubek upozorňoval ministra zemědělství Zgarbu na „nedobrou situaci“ v Pozemkovém fondu. Je hezké, že sám ministr Zgarba svolal „už prvního září“ tiskovou konferenci, na níž o problému informoval veřejnost. Jenže, když jde o hrozbu finančních ztrát v astronomické dimenzi, nestačí informovat a svolávat. Premiér ministr i ministr jsou povinni v takových případech třeba zahýbat nebesy. Nestačí upozorňovat. Je nutno konat až na doraz možností a hlavně – s pozitivním výsledkem. Což se očividně nepovedlo, protože výsledek je trapný: pozemky jsou v rukou spekulantů a znechucená veřejnost sleduje tanečky v rytmu konejšivé písně na nápěv „já za nic nemůžu“. Nestalo se to poprvé, a máme právo se obávat, že to není naposled: v systému kolektivní nezodpovědnosti jsou takové věci nejen možné, ale nevyhnutelné.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.