8.12.2023 | Svátek má Květoslava


Úřad v roli slouhy

29.4.2006

Kdyby tu byla dlouhá fronta zájemců a VZP vybrala IZIP, pak by... to bylo normální, kdyby to šlo běžným, sociálně demokratickým způsobem. Ostatní zájemci by byli vyhozeni pro "formální nedostatky" a zakázku by dostala firma předem vyvolená. O tom, jak to funguje, doporučuji k domácímu studiu kauzu Unipetrol nebo kauzu elektronického mýtného. "Čím větší zakázka to je, tím transparentnější musí být," vykládá veřejnosti Filip Vrána z antimonopolního úřadu. Zajímalo by mě, zdali se při tom červenal.

Kdyby IZIP podali "přátelé přátel", jako to bylo ve skandálním projektu Internet do škol, který byl odpískán až po obrovsjkém tlaku odborné veřejnosti, k němuž se pak přidala nová ministryně školstfví Petra Buzková a zachovala se tudíž zcela netypicky, ne-sociálně demokraticky, antimonoponí úřad by pravděpodobně držel hubu a krok. Jenže IZIP je spojen se jmény Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha a to jsou poslanci za ODS v Evropském parlamentu.

Úřad pro hospodářskou soutěž by měl být nestranný, apolitický. Bohužel tomu tak není a projevil se jako oučinlivý slouha aktuálních mocipánů.