28.11.2022 | Svátek má René


Televizní přetahovaná

25.11.2022

Šéf České televize Petr Dvořák navrhl TV Nova a TV Prima, aby stanice sdílely před prvním i druhým kolem prezidentské volby společnou Národní prezidentskou debatu. Společná měla být kromě vysílání i dramaturgie i zastoupení moderátorů. ČT v době nabídky měla potvrzenou účast „favorizovaných kandidátů“ kromě Andreje Babiše. Národní debata by se měla uskutečnit ve velebných prostorách Národního muzea. V první fázi obě stanice odpověděly, že nabídku zváží, ale brzy na to ji odmítla Nova a hned na to Prima.

Návrh ČT byl na první pohled rozumný. Je to asi jako by se Česko dostalo do finále mistrovství světa ve fotbale (já vím, že je to absolutně nemožné, ale zabývám se psaním sci-fi) a bylo by přirozené, že přenos nabídnou svým divákům všechny stanice. Ale na druhou stranu, asi by to neprošlo, kdyby někdo zadal přípravu supervečeře Zdeňku Pohlreichovi, Oldřichu Sahajdákovi a Romanu Paulusovi. Nejspíš by to taky neprošlo.

To není jediný zakopaný psík. Čert dřepí jako vždy na detailu, tentokrát na pojmu „favorizovaní kandidáti“. Kdopak to je? Každý, kdo to minimálně sleduje ví, že (abecedně) je to Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Ovšem první kolo je zajímavé tím, že se v něm rozhoří boj o postup do finále mezi všemi ne-Babiši. Obecně se soudí a průzkumy to potvrzují, že Andrej svých cca třicet procent má jistých - a třicet procent při daném počtu kandidátů (dnes se rozhodne, kdo z 21 doposud v úvahu přicházejících opravdu půjde do boje) mu postup zaručuje. Favorizovaná dvojka Nerudová Pavel to tedy naprosto jisté nemá. Takže znovu, kdo půjde do debaty? Kdo to vybere? Zvlášť obtížné to bude mít veřejnoprávní televize, ta nejspíš opravdu bude muset pozvat všechny a na „favorizování“ zapomenout. Je to veřejná služba a je tedy povinna předvést i outsidery typu Karla Diviše nebo Denisy Rohanové, natož pak aby odstrčila Pavla Fischera nebo Josefa Středulu. Když ale se jich tam posadí - dejme tomu, po 25. listopadu uvidíme - dejme tomu devatenáct, vznikne něco, na co vydrží koukat jen velmi otrlý divák. Soukromé stanice Nova a Prima to budou mít snazší, lze si představit různé formáty - třeba rozstřel, hlasování diváků a zůstane jen, dejme tomu, pět nejúspěšnějších. Nebo šest? Nebo sedm?

Opravdu jsem rád, že o tomhle nemusím rozhodovat. Každopádně neochotu Novy a Prima ke společné produkci dokážu pochopit.

Aston Ondřej Neff