26.4.2024 | Svátek má Oto


Studium diktatury

29.2.2008

Aby zmírnil očekávanou kritiku, oznámil Paroubek, že v budoucnu hodlá takto studovat ještě Izrael a Palestinu.

Není jisté, co v Izraeli a Palestině vystuduje, zato se jasněji rýsují výsledky jeho syrské mise. S náměstkem generálního tajemníka Arabské socialistické strany Baas Abdulláh al-Ahmar diskutoval o „významu posílení spolupráce mezi oběma stranami“. Připomeňme, že tato strana je totalitním vládcem Sýrie, kde se uchopila v roce 1963 moci a drží se jí dodnes, opřena o bajonety a také o ústavu, která ji charakterizuje jako „vedoucí stranu ve společnosti a ve státě“. Jiří Paroubek a Lubomír Zaorálek by měli veřejnosti vysvětlit, co v Sýrii a v sídle této totalitní strany vystudovali a jak si představují prohloubení spolupráce sociální demokracie s vedoucí stranou státu, který je obecně považován za jednoho z nejhorších strůjců napětí na Blízkém východě.

Zvídavost je samozřejmě chvályhodná vlastnost a je třeba studovat i státy a režimy, které se zásadně liší od našeho pojetí svobodného života. Nelze se samozřejmě vyhnout ani kontaktům s oficiálními představiteli takových režimů, pokud student je též politik a ústavní činitel. Pak by bylo chvályhodné studovat i mínění jiných sil v dané zemi. V Sýrii by to bylo ovšem krajně obtížné, protože jiná mínění by museli pánové Paroubek a Zaorálek studovat v některé z četných věznic baasistického režimu, a v blízkosti popraviště nejsou nejlepší studijní podmínky. V každém případě by ale bylo třeba zachovávat opatrnost. Například vyhnout se tomu, aby náklady na studium hradila studovaná strana – pak totiž je nabíledni podezření, že nešlo o studium, ale o propagandistickou nalejvárnu.

Komuniké o „prohloubení spolupráce“ svědčí o tom, že nalejvárna skončila úspěšně. Paroubek se Zaorálkem se vrátí domů ideologicky zpracovaní. Ale nezačalo se od nuly – kdyby nebyli přívětivě naladěni, oni by za takových podmínek do syrské diktatury takto studovat nejeli.

Medaile Mašínovým

Je třeba ocenit gesto, které učinil premiér Topolánek za své cesty do Washingtonu, kde ocenil medailí bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se komunistickému režimu v Československu postavili se zbraní v ruce. Je smutné a zahanbující, že to musela být v podstatě neoficiální "osobní medaile" a nikoli státní vyznamenání. Teroristický režim přece nenastal v roce 1969, jak se nám snaží mnozí namluvit, ale právě před šedesáti lety a v podstatě už dřív, přijel na tancích Stalinovy armády poté, co komunisté pletichami zabránili Američanům osvobodit Prahu.

Pan Brehovský podal na Topolánka trestní oznámení za to, že schvaluje vraždu a loupežné přepadení. Doufám, že také podá trestní oznámení například na mladé komunisty, kteří ve výročí komunistického převratu oslavovali mnohonásobného vraha Klementa Gottwalda a schvalovali jeho vraždy a loupeže.