23.9.2021 | Svátek má Berta


Spor o seržanta Koudelku

7.8.2021

Milovníci klasické literaturu pochopili duchaplnost titulku, ten je parafrází názvu románu Arnolda Zweiga Spor o seržanta Gríšu. Brzy bude sto let od jeho vydání a býval hodně slavný. Je to román o kompetencích a také to, co se děje kolem plukovníka Michala Koudelky, je takový spor. 

Podle původních propozic měl v pátek zasedat bezpečnostní výbor a jednat o Koudelkově setrvání či nahrazení v čele BIS. Jelikož trapnost je stálá vlastnost čehokoli, co se v téhle zemi děje, schůze byla svolána nesvolána, premiérem Babišem rozhodnutí slíbeno na pondělí a koalice Spolu chystá na příští týden mimořádnou schůzi parlamentu v Koudelkově věci, pokud nebude do té doby rozhodnuto. Ano, kompetenční spor, teď mezi prezidentem Zemanem, který do toho nemá co mluvit, a poslanci Spolu, kteří do toho nemají co mluvit, protože šéfa BIS jmenuje vláda.

Pěkně vše komentuje pan J.W.:

Je-li Koudelka jediný možný šéf BIS, to potom znamená, že
1) má funkci doživotně, protože všichni další adepti pracují pro Rusko;
2) po jeho smrti bude BIS bez ředitele, protože nikdo jiný ji řídit neumí, a tak ji bude nutno rozpustit.

Pěkná to perspektiva! On by samozřejmě žádný spor o seržanta Gríšu potažmo Koudelku nenastal, kdybychom měli příčetného prezidenta, který by nestál tak okatě na straně Ruska a veřejně nepodrýval pozici jedné z důležitých bezpečnostních orgánů státu. Kdyby se Zeman do BIS nemontoval, jen znalci by věděli, že nějaký pan Koudelka existuje. Udělejte si malý kvíz. V čele naší zahraniční zpravodajské služby ÚSZI stojí:

a) Jan Puchmajer
b) Marek Šimandl
c) Vít Bárta

Tipujete? A víte to stoprocentně? Nemyslete, že tu machruju, já si to taky vygooglil. Ale na tom není nic špatného: dobrý šéf jakékoli tajné služby má být neznámý.

Dosti kočkování, zpátky k politice. Spravedlivě řečeno, Zeman není jediný viník této grotesky. Hlavní viník je Andrej Babiš, předseda vlády. On a jeho vláda mají rozhodnout, zda Koudelka bude pokračovat a pokud ne, kdo přijde na jeho místo. Čeho se bojí před volbami? Že ho Zeman nepověří sestavením vlády? Komu jinému by to dal, Bartošovi, Fialovi, Pekarové? I kdyby nakrásně Babiš v pondělí skutečně rozhodl, a je tisíc a jeden důvod, proč o tom pochybovat, přijde o efekt rozhodnosti a mužnosti: Bratři v triku Spolu budou vykřikovat, že ho k tomu dotlačili.

Aston Ondřej Neff


Grafton Recruitment Praha
Večerní směny ve výrobě | 17:00 - 1:30 | SLATINA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.