6.5.2021 | Svátek má Radoslav


SPD bude jednat o vládě v Německu

22.1.2018

Jde o německou SPD soudruha Martina Schulze. Na nedělním sjezdu strana rozhodla, že bude pokračovat v jednání s CDU/CSU Angely Merkelové a půjde do vlády, pokud se Německo vzdá horní hranice pro příjem uprchlíků. Pravicová vlna v Evropě může být zastavena německou vládou, která se k demokracii, lidským právům, svobodě a Evropě přihlásí tím, že SPD vstoupí do této vlády, řekl Schulz doslova. 

Pokud by tedy Schulzova strana neměla být ve vládě, asi by v Německu svobodě, demokracii, lidských právech a Evropě veta. Schulz se postavil do role majitele té správné demokracie. To je pokroková linie a vše, co jde proti, je třeba zavrhnout – do klatby dal i Českou republiku, protože tu zvítězilo hnutí ANO, v jeho očích pravicové.

Rýsuje se tu vážný politický problém. Schulzem vyjádřené postoje narazí na odpor i v samotném Německu, zejména pak Bavorsku. Napětí se dá čekat i s Rakouskem, ostatně i to bylo v hřímavém projevu soudruha Schulze označkováno jako příslušníka temné síly. Navíc není důvod si myslet, že se Schulz vzdal svého konceptu federální Evropy, ze které budou vyhozeni ti, kteří se nebudou chtít podvolit. Jeho nehorázné vystoupení s předchozí demonstrací souvisí.

Schulzův projev je facka politickým reprezentacím čtyř států, Rakouska, Maďarska, Česka a Polska. Jsou to státy, které mají s politickým diktátem Německa kruté zkušenosti. A ty napovídají, že nahrbenost a tichošlápství jen podporuje zpupnost hegemona. Je třeba se rázně ozvat. To je u nás úkol zejména Andreje Babiše, ať je premiérem v demisi nebo ve vyhazovu nebo ve vyšetřování. Jistě bude podstatné, co na novou hrozbu namířenou z Německa řekne kandidát na úřad hlavy státu Jiří Drahoš. Tak silná provokace vyžaduje jednoznačné stanovisko.

Zeman na Nově

Hodinu měl Miloš Zeman příležitost budovat svůj obraz moudrého, rozšafného, tolerantního a zkušeného politika. Využil ji stoprocentně a Jiří Drahoš může doufat, že dle názoru odborníků televizní prezentace ovlivňují volební výsledky jen nepatrně. Svému partnerovi Reyi Korantengovi nikdy neřekl „pane redaktore“, naopak Rey Koranteng bude možná zařazen do soutěže, zdali umí zobat z ruky víc než Jaromír Soukup z TV Barrandov. Což ostatně budeme moci sami posoudit, jelikož na TV Barrandov se Miloš Zeman objeví také.

Útočný vůči Jiřímu Drahošovi nebyl Zeman ani v nejmenším. Z podstatných věcí: odmítne Dublin 4, bude podporovat zdanění církevních restitucí a nadále vidí jako svoji vizi švédský model sociálního státu. Mluvil o něm úplně naposled, na to že tento model přilákal tak silnou imigrační vlnu, že zemi hrozí v dohledné budoucnosti vážné společenské problémy, nebyl v debatě už čas, třeba se na to zeptá Jaromír Soukup. Rey Koranteng se dotkl i problému Mynáře a Nejedlého, ale o financování kampaně a o lživých inzerátech a o plakátech osočujících Drahoše z podpory imigrace nepadlo ani slovo.

Každopádně si Miloš Zeman vedl velmi dobře. Podle nedělního stavu výzkumů veřejného mínění jsou síly obou kandidátů vyrovnané a je velmi pravděpodobné, že svým nedělním vystoupením na Nově si současný prezident nepohoršil.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.