17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Pro změnu dobrá zpráva

26.2.2021

Pražský magistrát se spojil se spolkem lékařů Mladí praktici a se soukromými firmami a bezplatně rozvážejí vakcínu AstraZeneca. Podle některých zpráv je mezi těmi firmami i rozvážková firma Rohlík. Je to skvělá zpráva, že jiskra iniciativy a dobré vůle úplně nechcípla v bažině politikaření a právnického formalismu. 

Připomeňme, že už dávno před měsícem moravští hasiči rozváželi očkovací látku a hned narazili na hradbu vztyčených ukazováků: podle zákona o léčivech se v paragrafu 7 píše, že s léčivy mohou zacházet jen osoby zákonem určené. Zákon ovšem nepředpokládal, že budeme mít vládu neschopnou se na distribuci připravit, že budeme mít vládu, která desítky tisíc dávek nechá válet ve skladu. Možná že si to firma Rohlík šeredně odskáče, až se ukáže protiústavnost jejího počínání. Teď ze mě mluví hořkost nashromážděná zážitky posledních dnů, kdy mi sám pojem „soulad s ústavou“ nahání pupínky. Umírá 150 osob denně, to je za čtyři dny víc, než kolik lidí zahyne na silnici za celý rok. Nic proti ústavnosti, ale hlídejte, ať ústavu dodržuje prezident republiky, a Rohlík nechte na pokoji.

Další dobré zprávy – klesají počty nakažených pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách – protože už 70 procent je očkovaných. Prostě to funguje. Když to zafungovalo proti obrně a záškrtu a TBC, musí to proti čínskému viru fungovat taky. Že vývoj vakcíny byl závratně rychlý? Proti obrně se očkovalo v krušných podmínkách po nejhorší válce všech dob, kdežto dneska jsme v jednadvacátém století, boha jeho!

Nová vládní opatření

Ve čtvrtek večer, kdy píšu tento text, máme jen neoficiální hlášky, že snad se bude omezovat pohyb mezi jednotlivými kraji. Jak by se to dalo kontrolovat, je ve hvězdách. Objevila se i zmínka o tom, že snad policie bude tvrději vymáhat stávající opatření. Ona je nevymáhá vůbec, přinejmenším ve srovnání s tím, co se děje v jiných zemích. Není nutné, aby policisté lidi mlátili holemi, jak jsme to pozorovali na videích z Indie. Ale aby policisté lhostejně přihlíželi, jak se lidi shlukují kolem fotbalového stadionu a s pivem v ruce sledují zápas údajně bez diváků, to je druhý, tentokrát český extrém. O tajných špeluňkách se píší rádoby senzační reportáže a lidé si hrají na romantiku Ameriky z doby prohibice za AlCapona. Je to ta nejhloupější hra, jaká může za daných okolností být.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.