Sobota 8. srpna 2026, svátek má Soběslav

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Před volbami, o volbách

Do druhého čtení poslala sněmovna lidovecký návrh volebního zákona. Má zůstat 14 volebních krajů a koalicím nebude stačit pět procent hlasů. Vypadá to na sedm pro dvoukoalici a devět trojkoalici. Podle čerstvých výsledků průzkumu volebních preferencí by tedy neměla mít problém dvoukoalice Pirátů a STAN, ani Spolu, sestávající ze tří subjektů.

Na těch výsledcích je pozoruhodné, že se na nich nijak významně nepodepsaly šílené výsledky Babišem vedeného kabinetu. Babiš má stále primát, má 26,5 procent, druzí Piráti se stanisty 25 a Spolu 18,5. Okamura deset a komunisté osm. Ivan Bartoš si v rozhovoru s Echo24 posteskl, že opozice není schopna zoufalce Babiše odstavit. Potíž ale je v tom, že pokud volby dopadnou tak, jak předpovídají prognózy, těžko to půjde i potom. Dvojka s trojkou z demokratické pětky by daly dohromady 98 křesel. Kdežto ANO, kdyby se dal Babiš dohromady s Okamurou a komunisty, by získalo 102 křesel a Zeman by mu coby vítězi voleb jistě rád svěřil premiérský úřad, protože to by byla vláda jeho snů. Museli bychom pak do ulic a stavět barikády a vzít Strakovku i s Hradem. Dopadne to tak?

Těžko soudit. Před rokem mělo ANO 30 procent, takže maličko jde dolů. Součet Pirátů a STAN je více méně stejný, nicméně součet členů Spolu byl koncem roku 19,5, tedy zaznamenali po všech snahách pokles. Je to samozřejmě hrubě v mezích statistické chyby. Plyne z toho mrzutý závěr – že první na pásce bude pravděpodobně nadále Babiš a hlavně že bez ANO si ve sněmovně nikdo ani… Jak to říkal kdysi Paroubek? Podle výzkumů Babiše podporuje pět důchodců z deseti, co k tomu chcete dodat?

Čínská vakcína

Kdyby Miloš Zeman vzal do ruky rýč a kopal kanál Odra – Dunaj se stejným úsilím, s jakým se snaží, aby se Česko podřídilo orientálním despociím, byl by se svou lopatou už někde u Olomóca. Teď napřel snahy čínským směrem a Andrej Babiš, vyděšený vidinou říjnové povolební situace, kolem něho skáče jako věrný psík. Nejdřív ale ruská vakcína. Ruská vakcína rozložila politickou scénu na Slovensku a s jakýmsi pochmurným zadostiučiněním můžeme konstatovat, že coby dědicové někdejšího Československa nejsme jediní, kdo mají debila v čele. 

Evropská EMA agentura se začala ruskou vakcínou zabývat. Je dobře připomenout, že EMA posuzuje i výrobní proces, takže pravděpodobně její specialisté poznají, do jaké míry je Gamalejevovo národní středisko pro epidemiologii a mikrobiologii autentickým autorem vakcíny. Zatím Rusové obohatili lidstvo třemi inovacemi: raketou schopnou vynést člověka do vesmíru (kořeny německé), atomovou bombou (ukradena komunisty v USA) a samopalem. Ten je originál z hlavy pana Kalašnikova. Prý je ta vakcína stejně účinná. Pokud tedy EMA uzná, že tomu tak je, pak vskutku není rozumný důvod, proč se jí bránit. Nicméně, až se tak stane, do Česka se pohrne vakcín z již schválených zdrojů tolik, že bude problém se zpracováním.

A čínská vakcína? O té se neví vůbec nic. Lze pak jen říct na adresu chytráků: nějaký zelený pas umožňující cestování (ale pozor… asi i náznak normálního života v tuzemsku…) zavede i Evropská unie. Samozřejmě pro lidi očkované EMA agenturou. Už v prvních náznacích se rýsuje představa, jak se ošetří lidé, kteří očkovaní nemohou být: děti, nemocní, ale i ti, kdo nechtějí. Jde to pomalu, ale až to bude, tak to bude natvrdo. Pořád musíme mít na paměti, že tohle opravdu není jen horší druh chřipky, že je to světová katastrofa a neskončí ani pampeliškami, ani vánocemi. Hledáme způsoby, jak s tím žít, nezbláznit se a neskončit někde ve škarpě.

Aston Ondřej Neff
8. 8. 2026

Dnes jsem nemusel v okurkové sezóně hledat námět.

Gita Zbavitelová
8. 8. 2026

Trumpovy výhrůžky už na Írán nefungují.

Chechtavej tygr
8. 8. 2026

Zákazník vytáhne krásnou nepomačkanou pětitisícovku.

Hyena Neff
8. 8. 2026

Dospěli jsme na našem okruhu k místu, jemuž říkáme Chaloupky.

Tomáš Guttmann
8. 8. 2026

Po 40 letech v Izraeli načrtávám život zdejších Arabů.

Marek Hudema
8. 8. 2026

Podle amerických výzvědných služeb se Rusko může pokusit zaútočit na nějaký stát NATO, i když před...

Lidovky.cz, ČTK
7. 8. 2026

Zpěvák Marek Ztracený v pátek večer na dvouhodinovém koncertu na Letné nabídl většinu hitů ze své...

Lidovky.cz, ČTK
7. 8. 2026

Španělská vláda nařídila zavést od soboty hraniční kontroly v případě spojů z Itálie. Madrid se ke...

ČTK, Lidovky.cz
7. 8. 2026

Ruské velvyslanectví v Německu v pátek označilo úterní nález dronu s výbušninou na východoněmeckém...

ČTK, Lidovky.cz
7. 8. 2026

Řecká policie v pátek popřela předchozí zprávy médií o vyšším počtu znásilnění na ostrově...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz