28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Před kongresem ODS

18.1.2020

Občanská demokratická strana se relativně dobře drží a nemusí se obávat odchodu do podpětiprocentního očistce. V sobotu bude volit nové vedení a ani profesor Petr Fiala nemusí mít neklidné spaní. Lodičku provedl peřejemi bez díry pod čarou ponoru a to může být důvod k uspokojení. Jediný problém je v tom, že už to není loď, natož pak vedoucí křižník nebo dokonce mateřská loď, jako tomu bývalo.

V deníku Právo se před kongresem prezentovala první místopředsedkyně Alexandra Udženija. Soudí, že by se ODS měla vrátit do vlády. To je jistě nosná myšlenka. Lidé volí tu kterou politickou stranu proto, aby se zúčastnila vlády a z exekutivní pozice realizovala to, co lidem slíbila vykonat. V tomto smyslu je pozice paní Udženije pochopitelná. Nejasnosti vypuknou v souvislosti vztahu k ANO. Teze o tom, že ODS nemá problémy s ANO, nýbrž s jeho majitelem Andrejem Babišem a jeho privátní zátěží, je pěkná a stokrát opakovaná. Taková je situace a po volbách, pokud nedojde k něčemu nečekanému, se nezmění. Dál tu bude ANO a jeho předseda zatížený koulí na noze. Co se stane potom? Půjde s ním ODS do vlády, nebo nepůjde?

Na tuto otázku nedává paní Udženija odpověď. Zkrátka, koaliční potenciál ANO zůstává z hlediska ODS nejasný.

Na celé věci je pikantní, že ani koaliční potenciál ODS není stoprocentní. Paní Udženija se v rozhovoru s Právem pochlubila úspěchem v Praze, kde ODS opět po dlouhé době vyhrála. Jenže jí to bylo pentli platné, protože v Praze nemá koaliční potenciál. Nejsou zapomenuty Bémovy aféry, v živé paměti jsou kmotři coby přísedící kongresových zasedání. Nynější ODS je bez afér, ale je to jistě i proto, že je bez exekutivního vlivu. Naposledy, když byla u moci, připomínala Nečasova Strakova akademie poměry na Caligulově dvoře a vedení ODS tomu přihlíželo mlčky, třebaže věc byla veřejně propíraná v médiích a věděl o ní každý.

Bude to tedy zajímavý kongres. Kdybych měl tipovat, vyzní neurčitě, tak jako je neurčitý Petr Fiala. Neřekne naplno: povedeme silné řeči, ale nakonec se půjdeme na další čtyři roky válet do opozice a budeme odtud kritizovat a křičet a navrhovat a obstruovat. Neřekne to, ale ono to nakonec tak dopadne.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.