7.10.2022 | Svátek má Justýna


Potěšující výzkum

23.11.2019

Vítány jsou výzkumy veřejného mínění, ze kterých vychází něco jiného než nějaké deprimující zjištění. Takový výzkum zveřejnil STEM/MARK. Výzkumníci se ptali lidí na kvalitu prezidentů. Měli jsme tři, Václava Havla, Václava Klause a teď máme Miloše Zemana. 

Zvítězil Václav Havel, druhý po něm Miloš Zeman a třetí Václav Klaus – opakuji, v pořadí nejlepší. Jako druhý nejlepší je Václav Klaus, po něm Havel a poslední Zeman. Ten zvítězil jen v anketě o nejhoršího prezidenta, kterého jsme za posledních třicet let měli.

Zvláštní je, že podle podrobnějších výsledků Havel obstál i u voličů Miloše Zemana. Nabíledni je otázka, proč tedy, u všech rohatých, jste Zemana volili? Protože proti němu nestál žádný Václav Havel.

Kdybych se měl k věci vyjádřit, pak si opravdu myslím, že Havlova zásadní zásluha byla v tom, že přispěl k zakotvení v západních strukturách. Můžeme mít tisíc a jednu výhradu. Můžeme nadávat na bruselské idioty pendlující mezi Bruselem a Štrasburkem. Můžeme brblat i kvalifikovaně kritizovat, opravdu je co. Nicméně je to zásadní a nepřekročitelný rozdíl, když brbláte a kritizujete a jste uvnitř. Něco jiného by bylo brblat a kritizovat a být venku.

To si přeje podle jiných výzkumů jen deset procent občanů. Další potěšitelný výzkum.

Aston Ondřej Neff