28.11.2021 | Svátek má René


Podstatné a nepodstatné

23.10.2021

Nejdříve to nepodstatné. Uvádím to před tím podstatným, jelikož je to sice méně podstatné, avšak je to lidský příběh. Tudíž to lidi mimořádně zajímá. Jde opět o prezidentovu způsobilost nebo nezpůsobilost vykonávat funkci.

V pátek o tom hovořil v pořadu Interview Plus Tomio Okamura (zde). Redaktor ho už dostal otázkami na lopatu, ale zkušený diskutér unikl s podivuhodnou obratností. Okamura hájil tezi, že Mynářem zveřejněné video se Zemanem v nemocnici dokazuje jeho způsobilost. Dále se přimlouval za stanovisko nezávislého a bezesporu respektovaného konsilia lékařů, které by mělo vynést nějaké posouzení. 

Pokud by takové konsilium došlo k závěru, že Miloš Zeman z povahy svého onemocnění není schopen funkci vykonávat, hlasoval byste pro aplikaci odstavce 66 o dočasném přenesení pravomocí na jiné ústavní činitele? Z toho Okamura vyklouzl jako rybka z čeřenu. 

Přitom tato otázka je základní v celé té nechutné tahanici. Ta je zaviněna tím, že mravně narušená osobnost Miloše Zemana nedokáže důstojně odejít z úřadu, jenž nevykonává po větší část druhého mandátu. Je pouze do počtu, je prezidentem jen formálně, odhady, že jede na 5 %, jsou nadnesené. Dokud byl jenom zalezlý v Lánech, dalo se nad tím mávnout rukou, ubylo mezinárodních ostud. Teď je ale v nemocnici a s vyhlídkou na dlouhodobou hospitalizaci. Kdo tedy přijme demisi vlády? Kdo jmenuje vládu novou? Jak to bude s diplomatickou agendou? 

Naposledy přijal ještě v Lánech Viktora Orbána, podle doložených svědectví mluvil s cesty, oslovoval ho v ruštině Andreji. Tohle má trvat až do roku 2023? Mynářův videozáznam přitom dokazuje, že aplikace odstavce 66 je nezbytná. Běží ale jakási hra na zdržovanou. Za Zemanem byl ve čtvrtek exprezident Klaus a pěkně si spolu popovídali - vypráví Klaus v Blesku.  Vedení nemocnice oznámí v pátek večer mírné zlepšení. Hnízdo na Hradě získalo další body.  

Zatím je čas, ale ten vyprší a dojde na lámání chleba. Vstup hlavy státu bude nezbytný. Jak bude tedy volit Tomio Okamura v otázce odstavce 66, tedy přenesení pravomocí, až ctihodné konsilium dojde ke stejnému závěru, k jakému došlo vedení ÚVN před dvěma týdny? Za poslední dva roky jsme si zvykli, že žádného prezidenta nepotřebujeme. Jsou ale chvíle, kdy zapotřebí je, a jedna taková se kvapem blíží.

Teď to podstatné

„EU potřebuje kromě obnovitelných zdrojů také jadernou energetiku jako stabilní zdroj a zemní plyn jako přechodný zdroj,“ řekla von der Leyen na závěr summitu zemí EU (na kterém Babiš byl a nic neprosadil, protože se s ním nikdo nebude bavit). Hradby ideologické zabedněnosti mají vážnou trhlinu. Jde o to, aby jaderná energie byla uznána jako čistá energie, tudíž s nárokem na podporu v komplexu opatření, jež vedou k likvidaci energetiky založené na spalování fosilních materiálů. Francouzi teď navrhují podporu malých modulárních jaderných elektráren: v tom je příležitost k obnově role Evropy jako technologického lídra. Do tohoto procesu bychom se mohli s našimi kapacitami zapojit i my. Takový je skutečný úkol dneška a otázky kolem videa nevidea jsou ve srovnání s tím zcela podružné.

Jde o to, abychom měli čím topit a svítit, jak udržet průmysl a zemědělství v chodu. Zatím je to až běda ohrožené anticivilizační nenávistí zelených fanatiků.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.