17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


Paroubek hejtmanem?

5.7.2011

Vladimír Špidla takový problém není. Toho se ČSSD zbavila elegantním vyšoupnutím na post eurokomisaře, aby se o něj po jeho návratu přestala víceméně zajímat (symbolická kandidatura na senátora a účast v politologických diskusních fórech skutečně neodpovídá významu dříve zastávané funkce). Nejlépe se socialisté rozešli s expředsedou Stanislavem Grossem. Ten se jim uklidil z cesty sám, když se takřka přes noc stal multimilionářem, a politika ho zajímá jen do té míry, do jaké mu ještě může pomoci jeho majetek znásobit.

Nejtěžším oříškem je pro současné vedení bývalý předseda Jiří Paroubek. Bohuslav Sobotka i Michal Hašek si uvědomují, že nabubřelá figura normalizačního aparátčíka už není dostatečným lákadlem pro voliče, a tak se od něj razantně distancují - a po jejich vzoru drtivá většina vedoucích funkcionářů strany. Protože v Lidovém domě mu už pšenka nepokvete a protože nebyl odměněn funkcí odpovídající jeho schopnostem a významu (jak by to nejspíš definoval sám expředseda), pojal Paroubek plán na triumfální návrat do politiky přes jinou stranu. Na rozdíl od Miloše Zemana nemusí zakládat nový subjekt na zelené louce - ruce po něm natáhli funkcionáři České strany národně socialistické 2005 (možná i členové, má-li strana jaké). A před Paroubkem se objevily hned dvě lákavé možnosti. Mohl by v čele národních socialistů vítězoslavně vpochodovat do sněmovny, nebo by se mohl v jejich dresu stát hejtmanem Ústeckého kraje.

Vzhledem k tomu, že překonání pětiprocentní hranice nutné pro vstup mezi poslance patří u ČSNS do říše pohádek, jeho cílem bude nejspíš funkce hejtmana. Pokud by se mu navíc podařilo přetáhnout za sebou i pár dalších poslanců ČSSD, pocit zadostiučinění by byl naplněn. Nyní je tedy pan Paroubek ve fázi příprav na poprázdninový přestup - leč vše stále není jisté.

Otázka totiž je, co by tomu řekli občané, zejména jeho potenciální voliči. A tak si expremiér nechá podle svého zvyku provést průzkum veřejného mínění. O odchodu Jiřího Paroubka z lůna ČSSD se tedy nedozvíme od politika samotného, ale sdělí nám to průzkumné agentury.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.