26.5.2020 | Svátek má Filip


Opozice narazila na rudý val

26.4.2019

Dalo se to předvídat, hlasovací mašina ANO, socialistů, komunistů s dodatkem okamurovců má ve sněmovně převahu, a tak opozice neměla šanci si vládu podat kvůli neradostným výsledkům její práce. Nejde o to, že by opozice byla nejednotná. Má prostě ve sněmovně míň hlasů než síly Babiše podporující. A tak může Babiš v klidu vyjednávat v Bratislavě a nechat události postupovat samospádem.

K tomu jednání v Bratislavě: eurovolby budou za méně než měsíc a na veřejnosti se probírá vztah Čechů k Evropské unii. Převažuje vztah pozitivní, nicméně není to drtivá převaha, dosahuje nějakých šedesáti procent a skeptičtější jsou jen Britové. Vysvětlení je asi v tom, že Češi povstali z národního popela navzdory rakouské vrchnosti, přečkali rudou nadvládu Moskvy a koncepty omezené suverenity těžko nesou, protože omezené i vůbec žádné suverenity si užili víc než dost. Kdo se tváří opovržlivě k „toxickému národovectví“, tento pocit vzdoru jen podporuje. To je prostě realita. A to, že nás Brusel žene týden před volbami k eurosoudu kvůli nesplněným (a mezitím zrušeným) imigračním kvótám, je akt politické stupidity.

Jiná část reality: v anketách se často ozývají hlasy zdůrazňující výhody členství. Nejčastěji je zde zmiňované cestování a volné hranice. Pozitivně vnímají lidé i eurodotace. O volném podnikatelském prostoru se moc nemluví. I to Babišovo jednání v Bratislavě, je to jednání zemí Visegrádu kolem unijní smlouvy s Japonskem. O téhle bezcelní zóně se skoro nemluvilo, tak skvělému ujednání se nevěnovala ani tisícina veřejné pozornosti, jaká se upřela na balené koblihy a zahnuté okurky. Z bezcelní zóny bude profitovat i Česko. Samo o sobě by nikdy nemělo šanci takovou úmluvu uzavřít, protože by se s ním nikdo nebavil. O tom se vůbec nemluvilo a nemluví, probírají se jen hlouposti.

V příštím období půjde o směřování Evropské unie. To dosavadní bylo ideologické, postavené na nereálných vizích bez podpory široké veřejnosti. Brexit, ale i zoufalá situace Ukrajiny, které teď bude šéfovat šašek, je výsledek těchto snah. Reálný pragmatický koncept přináší do eurovoleb ODS a je dobře, že se v preferencích drží aspoň na druhém místě (s polovičními preferencemi, než jaké má ANO).

Aston Ondřej Neff


BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.