25.5.2022 | Svátek má Viola


Odpískané povinné očkování

20.1.2022

Vláda definitivně zrušila vyhlášku minulé vlády povinně očkovat lidi 60+ a vybrané skupiny profesí. Senioři už byli – byť neoficiálně – mimo hru už před tím, teď je to tedy definitivní. Je to rozumné rozhodnutí a dobře, že se s tím nečekalo do půlky února, jak se původně zamýšlelo. 

Chaosu a nejistoty bylo už dost a přineslo to vůbec ten nejhorší vedlejší efekt covidové epidemie – nedůvěru v instituce jakkoli spojené s vládou, jakož i nedůvěru v média s vládní politikou souhlasné, především pak média hlavního proudu. Odtud pak zájem a pochybná autorita takzvaných alternativních médií.

Je to vítězství rozumu. Samozřejmě že očkování je zatím nejúčinnější brzda epidemie. Ani sebelepší brzdy v autě vás neochrání před havárií, nicméně dávají vám šanci. Nicméně zůstává dvacet až třicet procent lidí skeptických vůči vakcinaci a jeden z důvodů skepse je vzdor vůči čemukoli, co se do lidí cpe horem dolem zleva zprava. Nechceme hloubit příkopy, i to stojí ve středečním vládním oznámení, jak se rozhodla. Příkopy tu jsou a těžko soudit, zda budou někdy zaházeny – i dlouho poté, co se covid stane nepříjemnou vzpomínkou.

Jak dlouho to bude trvat? Pořád je tu naděje, že současná vlna je sice bombastická co do počtů, ale nikterak tragická co do efektu. Pak ale je na místě otázka, zda má masivní testování smysl. Kdybychom ve standardních dobách položili pod drobnohled to, čemu se lidově říká nastuzení, a registrovali každé kýchnutí a každé zakašlání, dobrali bychom se jistě také úctyhodných čísel – a v extrémních případech nastuzení přejde do chřipky a ta může načatého člověka postrčit do hrobu, při zlých létech je takových nebožtíků ke dvěma tisícům ročně. 

Spadne covid do této kategorie? V Británii se rozhodli, že už tam je, a všechna opatření včetně roušek odpískali. Naproti tomu nelze vyloučit šeredné překvapení, že se objeví nějaká mutace omega a ta se nezakecá a bude kosit hlava nehlava. Covid zatím projevil značnou míru vynalézavosti a na obou polokoulích se mu daří dělat z vlád zemí světa pěkné blbce.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!