5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


Od daleka k blízku

23.3.2023

Do léta má být jasno, jak to bude s valorizacemi penzí. Je to známka nezdolného optimismu – snížení mimořádné valorizace vláda protlačila natvrdo a čeká ji verdikt Ústavního soudu. V této souvislosti je třeba poukázat na skutečnost, která nepostrádá prvky komiky. I kdyby došlo k tomu, co by bylo rozumné a prospěšné a perspektivní a státotvorné (naprosto nesplnitelné podmínky) a vláda se dohodla s opozicí na řešení, které by vedlo k upevnění financí a nezruinovalo rozpočet, pak asi by opozice neměla důvod podávat k Ústavnímu soudu stížnost. Náznak k tomu zde je, protože ANO s podáním očividně nespěchá a SPD se nevyjadřuje. No jo, ale pak by se musel na Ústavní soud obrátit prezident republiky, neboť to přislíbil.

Jurečkovo ministerstvo potažmo vláda přemýšlí o takových úpravách valorizace, aby státní kasu tolik nebolely. Návrh by měl být hotový do začátku dubna… pohled na kalendář ukazuje, že to bude co by dup. Pohled do sněmovny pak ukazuje na něco jiného, s opozicí nebyl termín 4. dubna projednaný, stěžuje si ANO a ani SPD nedostalo podklady.

Spěch je snadno pochopitelný. Do nejbližších voleb je zatím daleko, ovšem pojem „daleko‟ je velmi relativní a z „daleko‟ s rychle stane blízko a to se pak žádná úsporná opatření dělat nedají, všechny strany budou rozdávat peníze nebo sliby rukama nohama, aby dosáhly zvolení. Říká se tomu politika, říká se tomu národní hospodářství.

Aston Ondřej Neff