3.10.2023 | Svátek má Bohumil


O dělení společnosti

23.8.2023

Miloš Zeman dělal všechno pro to, aby společnost rozdělil. Měl z toho neskrývané potěšení. Nebylo veřejného vystoupení, aby někoho neurazil. Jeho podpora kurzu směrem na východ, k Rusku a Číně, zůstane po něm jako nejhlubší stopa.

Když se ale pokusíme podívat se na jeho koncept s odstupem, pak asi se jeho odpůrci i příznivci (a je jich nemálo) aspoň přibližně shodnou, že se opíral o ucelený politický koncept. Zdráhám se ho charakterizovat, protože bych sklouzl do hodnocení, velmi nahrubo načrtnu vizi jakéhosi konzervativně a nacionalisticky laděného sociáldemokratismu, vymezeného proti aktuálním progresivistickým ismům. Když ho budeme takto posuzovat, pak se těžko vyvarovat úsudku, že rozděloval společnost svou politikou, nebo jinak – svou zásadovostí, svým vyhraněným profilem.

Petr Pavel je v tomto jeho politický protinožec. Jeho politický profil je politickou koncepcí neposkvrněný. Celý život byl voják ,a od vojáka se nikde nežádá nezávislá politická profilace – je naopak nežádoucí. Přesto se ve volbách prosadil. Jeho vítězství v druhém kole bylo přesvědčivé, navzdory politické neurčitosti, ale i navzdory minulosti. Jedno i druhé nyní slouží jako munice k ostřelování: bolševik, ruský špion, marketingový produkt, to jsou kazetové bomby nejtěžšího kalibru, pravidelně používané. Na bombardování se může těšit každého 21. srpna. Může si být jist, že to pokaždé schytá, ta příležitost plivnout je neodolatelná. O marketing klopýtne na každém kroku.

Zatím z toho nemůžeme usoudit, jak ho jednou budeme hodnotit, pokud bude sloužit jen jeden mandát anebo dokonce pokud bude zvolen do druhého období prezidentské funkce. Jaký bude jeho odkaz? Ten se vybuduje jenom na zásadních zkouškách, které mu budoucnost připraví. Zatím si drží velkou podporu většiny veřejnosti. Žádnou skutečnou bitvou však neprošel. Tahanice kolem valorizací penzí byla šarvátka, kterou projel ve stylu Chytré horákyně, ani v sedle, ani pěšky. Z kauzy Fremr mu taky pomohl osud, respektive Fremr sám, tím že odstoupil. Těžko odhadovat, jaká všechna minová pole má před sebou. Jedno je ale jasné: evropské volby.

Den ode dne je jasnější, že to budou volby se zásadním dopadem na domácí politiku. Je tu příležitost zastavit sebevražednou politiku aktuální sestavy, která Unii řídí. Stahují se mračna k bouřce, kde to bude hodně lítat. Jak se zachová Petr Pavel, politik? Ve srovnání s tím nejsou proslovy před Rozhlasem nijak významné.

Těžko soudit, zatím neměl příležitost se projevit. V postoji k válce na Ukrajině zastává racionální postoj, často na hraně diplomatické únosnosti. To je dobrý příslib pro budoucnost. V nastávající tahanici o Evropu budou největší roli hrát emoce. Čeká nás hodně nechutný mazec. Racionálně uvažující a jednající osobnost, oproštěná od podezření z poplatnosti komukoli, taková osobnost může udělat mnoho dobrého. Je to pro Petra Pavla výzva a je na něm, jak se s ní popasuje.

Aston Ondřej Neff