21.1.2021 | Svátek má Běla


Nová pomocná stráž?

23.8.2014

Ministr vnitra Milan Chovanec uvažuje o zřízení institutu policejních asistentů. Protože jsme v Česku, hned se strhl pokřik, jaký je to nesmysl a že tato funkce je zprofanovaná Pomocnou stráží Veřejné bezpečnosti. Je to bohužel velmi český postoj. Není nejmenší objektivní důvod, proč by nemělo vzniknout dobrovolné těleso zaměřené na udržování veřejného pořádku.

Velmi dobře organizovaný mají tento systém v Jižní Koreji. V korejských městech vidíte ráno takovéto péesáky, jak pomáhají dětem při přecházení ulic. Jistě mají i další funkce. Špatného na tom není vůbec nic. Navíc slýcháme volání z problémových lokalit po zřízení občanských hlídek. Záleží na nastavení kompetencí a než se začnou nastavovat, bylo by dobře o věci debatovat. Aby debata měla smysl, měla by být založena na jiném základu než na reminiscencích. Režim je čtvrt století pryč a je trapně snadné nápad odstřelit prostě poukazem na to, že se tady za bolševika dělalo „něco podobného“ a bylo to blbé.

Ta negativní prvotní odezva je bohužel symptom stavu společnosti a je smutné, když se k pivnímu hlasu hospody čtvrté cenové skupiny (i to je reminiscence na starý režim) připojí politici.

Principiálně je Chovancův nápad dobrý a kdyby se rozumně realizoval, posloužil by dobré věci. Hlavně v tom, že by posílil pocit sounáležitosti s komunitou. Blbé řeči ten pocit sounáležitosti jen narušují.

Aston Ondřej Neff


Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.