6.12.2019 | Svátek má Mikuláš


Na tři měsíce na vojnu

21.4.2017

Prosazuje to Jiří Čunek a nyní i Petr Robejšek za Realisty: měla by se obnovit povinná vojenská služba, tříměsíční vojenský výcvik. Mívali jsme dvouletou vojenskou službu a vposledku se hon na modrou knížku stal národním sportem.

Modrá knížka, připomínám pro ne-pamětníky, bylo zdravotní osvobození od vojny. U nás máme profesionální armádu od roku 2005, vojenskou povinnost zavedl roku 1781 císař Josef II., byla doživotní, pak se zkracovala a od roku 1845 na pouhých osm let – narukoval a měl to za pár.

Ona ta profesionální vojenská služba coby idea u nás vznikala v idylické době, kdy představa vojenského konfliktu klasického typu byla iluzorní. Předpokládalo se, že armáda bude cosi jako profesionální sbor politických hasičů – a tak v podstatě funguje, vojáci bývají vysílání na mise do zahraničí, případně zasahují doma při živelných pohromách, najmě záplavách. Iluze odplavil čas a dnes už je zřejmé, že určitá ostražitost je rozhodně na místě.

Návrat základní služby, byť tříměsíční, by byl zásah velmi náročný po všech stránkách, materiálních, personálních i finančních. Pamětníci povinné vojny budou vyprávět, že skutečnému výcviku bylo věnováno z těch dvou let vcelku minimum času – většinu vyplňovala buzerace a flákání. Však taky pamětníci si obvykle nestěžují na nějaká fyzická strádání jako spíš na nudu a ustavičný kontakt s blbostí.

Nebude to snadné dojít ke konceptu základní vojenské služby a kdo ví, zda k němu dojdeme. Je ale dobře o věci mluvit a připomínat, že sice to není nic, co by si kdo soudný od srdce přál, ale že za stávající situace a vzhledem k vyhlídkám je to něco krajně žádoucího.

Aston Ondřej Neff


HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.