Může moderátor kandidovat?
Takto striktní postup by se možná ještě dal pochopit v případě moderátora politického zpravodajství. Ale co má proboha s politikou společného tlachavý magazín Extra? Jde samozřejmě o něco jiného. Být populární osobností televizní obrazovky pochopitelně může přinášet pro volební klání jistou výhodu. I když ani to neplatí stoprocentně. Mohli by o tom vyprávět třeba zpěvák Pavel Bobek, který se neúspěšně pokoušel prosadit do Senátu ve Svitavách, rocker Petr Janda, jenž totéž zkoušel na Kutnohorsku, či herečka Jiřina Jirásková v Praze.
Jenže televizní obrazovka zdaleka není jedinou pomyslnou výhodou. Každý volební manažer potvrdí, jak skvělým benefitem je třeba titul MUDr., nějaká ta olympijská či jiná medaile nebo vavříny z prken, která znamenají svět. Mají se ale snad proto v rámci absolutní předvolební rovnoprávnosti všichni kandidující lékaři vzdát svého titulu, sportovci vyhodit z vitrín nablýskané kulaté kousky kovu a herci přestat natáčet filmy a hrát divadlo? Každý jistě cítí, jak je to přitažené za vlasy. Proč se tedy na moderátorku bere jiný metr? Cožpak to není normální smrtelník, který prostě jen dělá svoji práci?
Ano, nějaká obecně uznávaná – a každému dopředu známá – pravidla by platit rozhodně měla, neboť zvýšená frekvence pobytu v éteru pro kandidáta jistě nějakou výhodu přináší. A nemusí to být zrovna zákon, stačilo by všeobecně akceptované zvykové právo. Třeba že na dobu oficiální volební kampaně si dotyčný dá na obrazovce distanc. Ale vyhodit někoho z práce tři měsíce předem jenom proto, že se zaregistroval jako kandidát do Senátu, je trochu silné kafe.