22.10.2019 | Svátek má Sabina


Medvědí služba

31.5.2018

O rozruch se zasloužil server Aktuálně, když zveřejnil návrh výroční zprávy ministerstva vnitra o extremismu. Vyplývá z ní, že Okamurova SPD je větší hrozba než pravicoví extremisté. 

Dikce je jasná. Populisté a extremisté chtějí podle zprávy ovlivňovat strategická rozhodnutí v oblasti bezpečnosti, například členství v NATO a Evropské unii.

Je to voda na Okamurův mlýn. On se teď může oprávněně rozhořčovat nad tím, že je návrh větrán v médiích. SPD je politická strana, která zaujala pevné místo ve sněmovně a dosáhla i na významné posty v parlamentu. Problematické je i používání pejorativních pojmů, jako je populismus nebo extremismus. Pokud pod populismem vnímáme podbízení, pak jsou populistické všechny politické strany, zvlášť přede volbami. Pokud jde o označení politických směrů namířených proti oficiální linii majitelů pravdy, pak je populistická velká část veřejnosti.

Jádro sdělení je ovšem zcela oprávněné. Program SPD je existenčně nebezpečný pro strategická rozhodnutí v oblasti bezpečnosti, například členství v NATO a Evropské unii. Podobně jako komunisté prosazují všeobecná referenda. Ano, jsou to strany protiunijní a protiatlantické. Regulérní politickou prací nemají šanci oslabení evropských a atlantických vazeb prosadit. Komunisté už vůbec ne, po volebním debaklu, a volební potenciál SPD je také pochybný. Je nepravděpodobné, že by v součtu s komunistickými hlasy někdy v dohledné budoucnosti přesáhl rozhodující většinu. Proto obě tyto partaje sázejí na referendum v naději, že soustředěným náporem demagogie a lží dosáhnou zvratu v naší zahraničněpolitické orientaci. To je nebezpečí plynoucí z těchto stran, protože mnoho lidí naivně věří tezi, že referendum je vyšší stádium demokracie, a teze typu „lidé nejsou hloupí“ a „občan má právo rozhodovat o svém osudu“ rezonují i mezi inteligentními osvícenými lidmi.

Vnitro tedy svou indiskrecí poskytlo české demokracii medvědí službu.

Jako už mnohokrát.

Aston Ondřej Neff


Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.