3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Máte na vybranou, rozčilení nebo smích

26.8.2023

Žijeme v pestrém světě a každý má na vybranou. Den co den máme nabídku, jak se projevit. Dobře tu tezi mohu doložit na poslední přetřásané události: Ministr Blažek strávil pět hodin v hospodě, kde slavil narozeniny fámulus bývalého prezidenta Zemana. Vyvolalo to hned pozornost, psal jsem zde o tom už 19. srpna, co Blažka do hostince přivedlo: Ono je docela možné, že zcela prostě slušnost. Že ho prostě Nejedlý pozval a jemu bylo blbý mu odříct. Což je lidské. Nicméně převládlo rozčilení a Milion chvilek kvůli tomu dokonce svolal demonstraci.

Důvod ke smíchu: Ministr Blažek se na demonstraci chvilek pro demokracii též dostavil a nedovolili mu promluvit a pak pověřené svazačka vysvětlovala v médiích, že už dopředu bylo jasné, co bude Blažek blekotat. A že on toho nablekotal hodně, jako že se schoval před krupobitím, takže zmíněná svazačka měla v tomto smyslu pravdu. Důvod k rozčilení: málo platné, ten Nejedlý měl styky s Lukoilem a bůhvíjaké má nitky na Putina a ministr spravedlnosti není žádnej vošoust a měl by vědět, s kým se stýkat.

Takže je tu opravdu dobrý důvod k rozčilení, však jím média žila.

Jenže on ten Pavel Blažek se se zmíněným Martinem Nejedlým stýká dlouhodobě a jak se ukázalo, díky stykům a schopnosti komunikace vznikla vláda Petra Fialy a tudíž za ministerské křeslo v jistém smyslu schůzkám Blažka a Nejedlého vděčí i ministr vnitra Vít Rakušan, což je úsměvné a tudíž až směšné, podle nátury toho, kdo se na to dívá.

Na druhou stranu je ale podivuhodné, že za Zemana vládly takové poměry, že bylo možné vládu sestavit přes jakéhosi pana Lukoil Nejedlého, který ani nebyl státní zaměstnanec, natož aby měl jakoukoli zřetelnou funkci. Což je důvod k rozčilení.

Buď jak buď, všichni na to přistoupili a vláda vznikla. Pavel Blažek je v ní ministrem spravedlnosti a přijal pozvání na narozeniny šíbra, který vládě ke vzniku napomohl. Když to pak někdo naprášil nastartovanému investigavci a rozmázlo se to v médiích, blábolil cosi o krupobití, které ho do hospody zahnalo.

A máte tu na výběr: rozčílit se nad tím, nebo se tomu smát.

Je tu i varianta třetí. Koupit si zmrzlinu a jít na plovárnu. Jenže začíná pršet. Lze se nad tím rozčílit, nebo se tomu smát.

Aston Ondřej Neff