28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Mariánský sloup opět ve hře

24.1.2020

Mimopražským připomenu, že jde o sloup, který v roce 1918 na Staroměstském náměsti svrhnul opilý anarchista Franta Sauer se svými kumpány v domnění, že jde o pomník bitvy na Bílé hoře. 

Ve skutečnosti šlo o památník na počest statečných obránců Prahy, kteří uhájili Staré Město přes švédskou soldateskou, ta předtím vyloupila Hrad a mimo jiné definitivně ukradla uměleckou sbírku Rudolfa II. Existuje kopie zničené památky a léta se táhne hádka o to, zdali vztyčit, nebo nevztyčit. Nyní jsme v erektivní fázi, ale ta může pominout a nejspíš pomine, jak to u nás v Blbákově chodí.

Je kupodivu, jaké má Hřibům magistrát priority. Převrat v Číně a nastolení demokracie klasického typu v Pekingu, to je prvořadý záměr. Bytová krize, centrum přeměněné na kombinaci skanzenu a bordelu, zablokovaná doprava, to vše jde stranou. Krndo, promiň, že jsme tě titulovali nejhorší primátorem v dějinách města, počítáno od vyšehradské developerské vidiny kněžny Libuše!

Miliardy lítají

Ve Švejkovi čteme hezkou větu, jak lítaly hajzly ve vzduchu jako nějaké říkadlo od Pavly Moudré. Teď lítají ve vzduchu miliardy. Právě vyhodili Kremlíka za zakázku za čtyři sta milionů a v podstatě ve stejné době ministryně Maláčová oznámí, že projekt softwaru na distribuci sociálních služeb nebude stát půldruhé miliardy, ale dvě, či spíš dvě a půl. Uzavřu zase vzpomínkou na Švejka a nepřesnou citací: to se nám to hejří, když nám na to lidi pučujou! Ale Maláčové lidi nepučujou, to ty prachy dráb zvaný stát vydře. Z lidí, ne z korporací, těch se to netýká.

Aston Ondřej Neff


Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.