Koalice úspěšných
Prezident Miloš Zeman prohlašuje, že nehodlá ovlivňovat volby. Má to stejnou hodnotu, jako když tvrdí, že svými spanilými jízdami po Česku nevede předvolební kampaň.
Ve čtvrtek přijal na Hradě Andreje Babiše. Stalo se to v týž den, kdy mu předvolební sondy přisoudily prvenství, tedy 28 procent sympatizantů, kdežto oba jeho soupeři mají plus mínus polovic. Zeman trvá na tom, že pověří k sestavení vlády vítěze voleb, a to i v tom případě, pokud by vítěz byl momentálně ve vazbě.
Jednání na Hradě se nedá kvalifikovat jinak, než jako předvolební podpora. Babiš mu - dle oficiální zprávy - přinesl volební program ANO. To mohl vyřídit pošťák. Předložil mu i zprávu o své činnosti na ministerstvu financí. Není už na ministerstvu financí a odpovědnost za chod ministerstva nese ministr Ivan Pilný. Zpráva má tedy váhu spíše historickou než aktuálně praktickou. Suma sumárum, jde o zřejmou podporu Andreje Babiše, respektive jeho ANO, jež má podobně jako Zeman početně dvojnásobnou převahu nad protivníky.
Zdálo by se, že ruka ruku myje. Ovšem co se zdá, je sen.
Osmadvacetiprocentní podpora Miloši Zemanovi zaručuje vstup do druhého kola. Málokdo ale předpokládal, že by se Zeman do druhého kola nedostal. Otázka ovšem je, kolik voličů jiných kandidátů v prvním kole mu přisoudí hlasy v kole druhém. Do druhého kola postoupí pravděpodobně buď Jiří Drahoš, nebo Michal Horáček. Je velmi nepravděpodobné, že by se k jednomu z nich nepřelila většina těch, kteří hlasovali pro toho druhého (a pro další v pořadí, ještě méně úspěšné). Pak by byl souboj už vyrovnaný a není vyloučeno, že součet těch přibyvších by převýšil počet příznivců Zemana - protože ten by se asi nijak markantně nezvýšil.
Současný prezident tedy rozhodně není tak jednoznačným favoritem, za jakého jej mnozí považují.