3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Kam mizí Babiš?

19.10.2022

Není to jenom o tom, že v žebříčku favoritů boje o prezidentské křeslo klesl Andrej Babiš na druhé místo a vede nyní Petr Pavel, kdežto Danuše Nerudová zůstává třetí. Zdá se totiž, že selhává v roli politika, přestává být čitelný a dokonce viditelný. Petr Nacher je dnes určitě zajímavější tváří ANO než Andrej Babiš a divili bychom se, kolik nadšených stoupenců má Alena Schillerová. Babiš obsluhuje verbální flašinet o neschopné vládě, ale nepřesvědčuje, že by si na jejím místě počínal bůhvíjak schopně. Naprosto nepochopitelná je jeho obytňáková aktivita. Na tomto místě jsem nad ní opakovaně projevoval podiv, co to má být: podpora sebe sama jako uchazeče o hradní post? Podpora voleb do senátu? Pak by to bylo fiasko. Do obecních zastupitelstev? Tam ANO uspělo velmi dobře, ovšem je diskutabilní, zdali je to díky obytňáku nebo to s ním nesouvisí.

Ujišťuje obecenstvo, že by víc pomáhal než Fiala a zároveň mu vytýká dluhy. Jeho postoj k ruské agresi na Ukrajině neznáme, omezuje se jen na trapný slogan o preferenci Ukrajinců před Čechy. Přitom pravda je taková, že bezpříkladný příliv prchajících zvládla naše země bez významnějších potíží, sto tisíc uprchlíků si našlo práci, mnoho z nich se vrátilo, děti chodí do škol. Jak ale by se Babiš choval v postu premiéra? Jako Fiala nebo jako Orbán? Nemá odvahu se přiklonit ani k jednomu ani k druhému postoji. Energetika. I jako předák největší parlamentní strany t.č. v opozici by na tomto poli mohl mnohé vykonat, jde o styky v obchodním světě a ty on má. Přineslo to nějaké pozitivní výsledky pro Česko? Nepřineslo. Jaký je postoj k německému pokusu zničit evropskou ekonomiku? Jak se dívá na úsilí zrušit právo veta členským státům EU? Nevyjádřil se k tomu dost důrazně, aby to vešlo do povědomí.

Když to tak sečteme a podtrhneme, dojdeme k závěru, že Babiš je v obytňáku tak platný jako Zeman v Lánech. Výsledek součtu je nula a druhé místo na žebříčku preferencí je jen důkaz podivuhodné setrvačnosti veřejného mínění.

Aston Ondřej Neff