21.5.2022 | Svátek má Monika


Kakoj chaos

15.12.2020

To byl před mnoha lety takový vtip, jak přiletěl Nikita Chruščov do Ameriky na státní návštěvu (opravdu tam byl, od té doby propagoval kukuřici). O všechno se zajímal a vyptával se:

Když někdo chce jet do Chicaga, potřebuje puťovku?
Ne, nepotřebuje, pane generální tajemníku.
A když si chce koupit auto, potřebuje poukaz?
Ne, nepotřebuje, pane generální tajemníku.
Kdyby si chtěl v obchodním domě koupit klobouk, potřebuje bumážku?
Ne, nepotřebuje, pane generální tajemníku.
Večer se Nikita svěřuje znechuceně svým průvodcům:
Kakoj chaos!

No, puťovky, poukazy a bumážky v USA nemají, ale ten jejich volební systém je fakt za všechny prachy. Je to jako komediantská kára naložená harampádím – a když není dobrá vůle držet harampádí pohromadě, nastane to, čemu se stručně říká bordel. A z něho vzniká napětí, toho se Amerika a zainteresovaná část světa nezbavily od voleb. Extempore se žalobou Texasu plus sedmnácti bylo jeho součástí. Evropanům těžko srozumitelný systém volitelů v pondělí situaci do značné míry uklidnil – ano, Joe Biden je právoplatně zvolen. Do naší pondělní půlnoci získal 306 hlasů volitelů a zbývá už jen Havaj. V tomto ohledu je definitivně rozhodnuto.  Ovšem až 20. ledna se stane jednoznačným právoplatným prezidentem. Klid nenastane. Trumpovy úporné protesty a pokusy o zvrat voleb jasně indikují, že hodlá v boji pokračovat. Biden je v mnoha ohledech slabá figura, jmenovali ho jako kompromisního kandidáta a pro mnoho voličů byla nenávist k Trumpovi jediný důvod, proč mu dát hlas. Za zády bude mít progresivistickou levici, hodně blízko za zády, dokonce vedle sebe, v postavě svého viceprezidenta.

Chaos to tedy už nebude, ve smyslu Chruščovova pojetí už vůbec ne. Ale stabilita, klid a sebevědomí nenastanou. O skutečné občanské válce nemá smysl ani uvažovat, ale politická, ideová, slovní a postojová válka, ta zuří naplno a bude pokračovat. Není to nic, z čeho bychom měli mít radost.

Aston Ondřej Neff