24.1.2021 | Svátek má Milena


Jako v thrilleru

28.9.2018

Bohužel to reálnou vraždou začalo, v únoru někdo na Slovensku zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Čtvrteční ranní razie přinesla, jak se zdá, výsledky. Pod záštitou vrtulníku shora, přepadové komando ve čtyři ráno, osm lidí zůstalo v klepetech, mezi nimi by snad měl být i ten, kdo tiskl spoušť.

Policie je skoupá na slovo a jinak tomu ani být nemůže. Naopak: je to dobré znamení, že poměry na Slovensku nejsou tak zlé, jak tam mnozí tvrdí, když se akci takového rozsahu podařilo udržet v tajnosti až do chvíle, kdy komando v noci vyrazilo. Nepotvrzené zprávy naznačují, že šlo o velice high-tech pátrání: mělo jít o digitální stopy počítačů, ze kterých si někdo prohlížel na Street view dům, ve kterém Kuciak bydlel. Snad i snímky z amerických družic pomohly, oproti této verzi je tu domněnka, že policie neznala přesný čas, kdy se vražda stala.

Každopádně je dobře, že se případ pohnul kupředu. Nevyřešené kauzy s dotykem do nejvyšších politických kruhů podlamují důvěru ve věci veřejné a kde je podlomena důvěra, otevírají se zadní vrátka politickým gaunerům.

Proto by bylo víc než žádoucí, aby česká policie dovedla případ účetnictví hospody Čapí hnízdo k soudu. Už na něm usilovně pracuje rok. Při stavbě Eiffelovy věže byli montéři za rok v půlce.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.