29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Jak po volbách

8.10.2018

Pohřeb sociální demokracie jsme tu avízovali už před drahnou dobou, i v těchto posledních volbách se prokázala zbytečnost této strany. Všechno zadarmo, to už není program, na který lidi poletí. Dnes je třeba vyvolat ve veřejnosti dojem, že uchazeč o politickou moc je schopen poskytnout lidem ten servis, o jaký stojí. 

V tomto směru sociální demokracie zkrachovala už za dob pana Špidly, kdy před volbami slibovala, ale pak řekla, že šlo o sliby mimo ekonomickou realitu. Takže znovu na špek voliči neskočili a totéž se týká komunistů. Ti se teď dohadují, že měli slíbit ještě víc. Nejsou jen nepoučitelní: jsou mimo. Sliby, to je nejlacinější zboží na trhu, je ho všude plno, zadarmo.

Skokanem těchto voleb je Praha sobě v čele s lídrem Janem Čižinským. Úspěšný starosta z Prahy 7 deklaroval neochotu spolupráce s ANO stejně jako s ODS už před volbami a ještě během povolebního večera se potkal s předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem, jednání s Piráty nastalo v neděli. Jeho bratr Pavel Čižinský dovedl Prahu sobě k vítězství i v první městské části. Nerozpakoval se veřejně oznámit odmítnutí námluv ze strany ODS i ANO. Jeho sebevědomí jistě podporuje i fakt, že na Praze 7 s přehledem obhájil svoji pozici suveréna, který žádné koaliční spojenectví nepotřebuje. Čižinského Praha sobě chce spolupracovat především s Piráty. Jejich sebevědomí jistě vzrostlo, počet mandátů víc než ztrojnásobili a jestliže ještě nedávno se označovali za učedníky, teď už jistě budou mít snahu poučovat jiné. Jejich doména je spíše v oblasti legislativy a komunikace, kdežto problémy velkých měst jsou především v dopravě a bydlení. V tomto ohledu jsou postoje Pirátů nejasné. Druhý koaliční partner Jana Čižinského je jeden veliký hlavolam. O třináct křesel se poděli reprezentanti TOP 09 a Starostové, dále pak KDU-ČSL, LES Martina Bursíka a Demokraté Jana Kasla. Kdopak bude primátorem? To je teď velká otázka.

Kdyby Pražané měli hlasovat, pan Čižinský by měl velkou šanci. O své se ale hlásí pirát Hřib. Kdopak to je, pan Hřib? Do voleb jsem o něm neslyšel. Wikipedie nám o něm sděluje:

Od roku 2012 je ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví, která mimo jiné provozuje Národní systém hlášení nežádoucích událostí a nabízí službu vyhodnocení produkce konkrétní nemocnice pomocí Národní sady ukazatelů zdravotních služeb vypočítaných z výkazů dat pro zdravotní pojišťovny. No nazdar, to nás potěš pánbu! To je kvalifikace pro kormidlování dvoumilionové metropole s padajícími mosty a lidmi, kteří nemají kde bydlet!

Pak tu máme Jiřího Pospíšila, ale také Martina Bursíka a Jana Kasla, který už primátorem byl. Těžko soudit, jednání probíhají. Budou jistě těžká. Zajíčků mnoho, mrkvička jen jedna. Být na místě pana Čižinského, pošlu tu tlupu desperátů pást se k Vltavě a spojím se s ODS s nabídkou: chcete se aspoň trochu vrátit k penězovodu? Tak mě podpořte a společně to s Piráty někam dotáhneme. Ovšem až potom, kdy Piráti pana Hřiba pošlou na prkno se zavázanýma očima skočit mezi žraloky, jak už to piráti v Karibiku dělávají.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.