Hysterie s omlouváním
Historii nepředěláme. Je nesmysl se omlouvat Indiánům za Kryštofa Kolumba a těm za tohle a oněm za onohle. Praktického významu to nemá. Američan afrického původu kandiduje na nejvyšší úřad ve Spojených státech a to je snad dostatečný důkaz změny vztahu, konkrétní a praktický, kdežto verbální omluvy jsou bombastická fráze.
Budeme se omlouvat Němcům a Polákům za husitské spanilé jízdy, což nebylo nic jiného, než loupežné výpravy? Že bychom se Němcům omluvili za etnickou čistku, to samozřejmě nepřichází v úvahu. Ani se za to nepřimlouvám. Hlavní je, že naše dnešní vztahy jsou kooperativní a snad v budoucnu budou i přátelské. To je důležité, ostatní jsou jen politicky korektní gesta.