1.12.2023 | Svátek má Iva


Debata skončila, rozhodl soud

4.5.2006

Občanští demokraté si myslí, že je to špatně a že je to útok na základy právního řádu. Jejich argumenty jsou vážné. Ovšem situace je také vážná a mezinárodní zločin se na státní hranice neohlíží.
"Jsou-li čeští občané poživateli výhod spojených se členstvím v EU, je nutno akceptovat i jistou míru odpovědnosti," zaznělo ze strany soudu. Což zase ukazuje, nelze to popřít, na zárodek státnosti. V tom přece spočívá vazba občana vůči státu. Občan je státem chráněn (měl by být), požívá výhod veřejné služby (u nás to moc neplatí, ale teoreticky to tak je) a z toho plynou i určité závazky a určitá omezení, jako například že stát má ve specifických případech právo ho sebrat a strčit do basy.
Debatovat by se o tom dalo do nekonečně. Žádný zákon, ani ten o eurozatykači, není dokonalý a bude záležet na tom, jak bude aplikován. Existují pesimistické prognózy, že čeští občané budou pronásledováni europolicajty za činy, které v Česku trestné nejsou. To by ovšem bylo do nebe volající. Je proto třeba bedlivě sledovat, co se s tímto zákonem bude dít, jak bude aplikován, zdali s rozumem a ve prospěch občanů, anebo ve prospěch byrokracie a v duchu buzerace.